Arkivfoto: Bilden visar inte den aktuella vägen.

Nästa artikel
Mängder av stenskott – men Max får ingen ersättning
Nyheter

Mängder av stenskott – men Max får ingen ersättning

Publicerad Idag 8:26 (uppdaterad Idag 8:35)

Arkivfoto: Bilden visar inte den aktuella vägen.

Trots dyra lackskador och tidsödande rutbyten blir det inget skadestånd från Trafikverket för bilisterna som drabbats av den dåliga ytbeläggningen längs väg 120.

Vägbeläggningen på väg 120 mellan Bråthult och Häradsbäck i Småland har gjorts om. Sedan dess har mängder av bilister drabbats av stenskott av gruset som lossnat från vägen, skriver Smålandsposten.

En av de drabbade är Max Ahlsén. När läget var som värst lämnade han in bilen nästan en gång i veckan. Bilen har även fått flera lackskador.

– Ett tag var det så illa att jag körde av vägen in på en skogsväg för att gömma mig från lastbilarna som åkte förbi, säger han till tidningen.

”Det var så illa att jag körde in på en skogsväg för att gömma mig från lastbilarna”

Men eftersom Trafikverket nu satt upp varningsskyltar för stenskott blir det ingen ersättning för de drabbade.

– Så länge vi har varnat för stenskott med skyltar får man inget skadestånd, utan då ska man köra enligt rådande väglag, säger Henrik Landhammar, projektledare på Trafikverket, till SMP.

Myndigheten har ställt garantikrav mot entreprenören tidigare i år, men bolaget har gått i konkurs och styrelsen har avgått.

Trots flera rutbyten får bilägarna som kör längs väg 120 ingen ersättning. Foto: Maria Dahlin

Vi Bilägare har flera gånger tidigare skrivit om problemen med stenskott som utgör en miljardindustri. Bara under 2024 har kostnaderna för glasskador på personbilar ökat med 250 miljoner kronor och ligger nu på 2,9 miljarder årligen. Då är självriskerna som bilägarna betalar inte inräknade.

Det är dessutom svårt att få ersättning för vägskador. Bara 1 av 25 som söker skadestånd får rätt.

Checklista: Då kan du få ersättning
  • Skadan ska ha uppstått på eller intill en statlig väg.
  • Trafikverket eller en entreprenör ska ha orsakat skadan genom vårdslöshet. Det kan till exempel vara att inte varna för skadan eller att inte reparera den i tid.
  • Du måste kunna visa upp skadan för att kunna anmäla den. Hur mycket ersättning du eventuellt kan få beror på om du reparerat skadan. spara kvittot och ta bilder.
  • Om Trafikverket satt upp en skylt som varnar för skadan är du skyldig att köra försiktigt, och då minskar chansen att du ska få ersättning.

Ämnen i artikeln

Kommentarer till artikeln (1)

  • Idag 14:23 Tyvärr är det många som inte…
Läs kommentarer och diskutera

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.