Nästa artikel
Kabeltjuvar släcker vägbelysningen – kostar miljoner
Nyheter

Kabeltjuvar släcker vägbelysningen – kostar miljoner

Publicerad Igår 7:10
Gatubelysningen har släckts på flera vägar i Västsverige efter en våg av kabelstölder.

Flera vägar i Västsverige har utsatts för kabelstölder den senaste tiden. Nu utreds händelserna av Trafikverket och polisen.

”Stölderna leder till släckt belysning, vilket skapar otrygghet och försämrar trafiksäkerheten”, uppger Trafikverket i ett pressmeddelande.

Förutom att säkerheten försämras är stölderna dyra. Bara det senaste året handlar det om flera miljoner kronor för att återställa belysningen.

– Varje krona som behöver läggas på att återställa skador efter stölder är pengar och resurser som hade kunnat användas till andra underhållsåtgärder, säger Johan Backegårdh, projektledare för infrasystem på Trafikverkets västra region.

Trafikanter som ser bilar på märkliga platser eller personer som uppträder ”avvikande” uppmanas att kontakta polisen, men inte att själv försöka ingripa eller åtgärda felet.

– Du behöver inte göra bedömningen om det kan vara intressant för polisen eller inte, den gör vi. Vi behöver din hjälp, säger Anders Langvik, operativ koordinator på polisregion Väst.


Missa inte våra bilnyheter! Klicka för att lägga till Vi Bilägare som din favoritkälla på Google.

Ämnen i artikeln