Nästa artikel
"Jag tror att tusentals ägare har samma fel"
FELANMÄLAN:

"Jag tror att tusentals ägare har samma fel"

Publicerad 29 januari 2009 (uppdaterad 21 september 2010)
DISKUTERA: 1085 olika felanmälningar. Det kan Vi Bilägares "Felanmälan" ståta med. Bland annat är Stefan Svanströms Skoda Octavia kombi av 2003 års modell med. Här kan du läsa hans fall, presentera egna lösningar och diskutera liknande händelser.
Vi Bilägare får in många felanmälningar. Och nu börjar Vibilagare.se presentera några av dessa, för att ni läsare ska kunna dela med er av era erfarenheter. Först ut är Stefan Svanström - som haft problem med en bakrutespolare.
----------
Igår fixade jag ett fel på min Skoda Octavia kombi av 2003 års modell. Jag tror att tusentals ägare av kombimodellen har samma fel och som ägarna enkelt kan fixa på en halvtimme.

Felet, att bakrutespolaren inte har fungerat, har jag säkert haft i minst två år, men jag har inte brytt mig om att lämna in bilen för reparation eller att fixa felet själv förrän nu, jag har bara blivit mer och mer irriterad.

Hela orsaken till felet framgår av bifogad bild. Den där lilla plastslangen som är cirka fyra centimeter lång (jag har inte kapat av den utan bara dragit loss den). Slangen är tvungen att göra en 90-graders sväng och jag tycker det är beklangsvärt att en bilfabrik kan göra en så ynklig konstruktion och ännu mer beklagansvärt tycker jag det är att Skoda centralt inte har gått ut med ett sevicemeddelande till sina verkstäder att felet skall åtgärdas utan kostnad för kunden eftersom det faktiskt är ett fel som påverkar säkerheten.

Jag åtgärdade felet genom att köpa en liknande plastslang på Biltema med samma innerdiameter men med tjockare gods (artikelnummer 15-310, kostnad 12.90 för fem meter varav jag använde en hundradel). Det enda extra som behövdes förutom slangen var ett par tunna buntband.

Efter reparationen så fungerar bakrutespolaren utmärkt och det återstår att se om den något kraftigare slangen klarar böjen utan att tryckas ihop. Om inte så är utvägen att använda en L-formad slangnippel.

Det vore intressant att höra vad Skoda säger och att få veta av bilägarna vad verkstäderna har tagit för att laga felet!

Med vänliga hälsningar
Stefan Svanström
----------
DISKUTERA: Har du varit med om något liknande? Eller har du fått betala dyrt för små fel på din bil? Ta chansen och dela med dig av dina erfarenheter!


HÄR kan du även läsa fler felanmälningar - och skicka in en egen.


 

Länkar

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2009-02-01 19:39
KN (ej verifierad)

Bra att ni tar upp bilägares fel men det måste finnas betydligt allvarligare fel än bakrutespolning!

#9 • Uppdaterat: 2009-02-02 13:40
Ola Andersson, Vibilagare.se (ej verifierad)

KN //
Fler felanmälningar är givetvis välkomna. Har ni ett problem så är det bara att skicka till mig på ola.andersson(at)vibilagare.se. Bifoga gärna en bild.

#a • Uppdaterat: 2009-02-04 00:07
albert (ej verifierad)

Göran Wålme:jag är 1,92 lång kommer varken in eller ur den, klart överreklamerad bil.