Flera av Transportstyrelsens e-tjänster har legat nere på grund av IT-störningar sedan torsdagen. Det påverkar till viss del även Trafikverket.
Enligt Transportstyrelsen handlar det inte om någon hackerattack. Det finns ingen prognos för när alla tjänster ska vara tillbaka.
”Vi beklagar besväret och tackar för ditt tålamod”, skriver myndigheten på Facebook.
Mängder av företag använder Transportstyrelsens e-tjänster för att exempelvis hämta data om bilar. Även tjänster som ägarbyte av fordon, att ställa på och av fordon, teoriprov för körkort samt att teckna försäkringar för fordon har drabbats av stora problem.
En av de drabbade är Roy Grahm i Hässleholm som inte kunde besiktiga sin bil eftersom kopplingen till Transportstyrelsen ligger nere. Bilen får körförbud på söndag, rapporterar SVT.
– Man undrar ju hur säkert det digitaliserade Sverige är egentligen, säger han till kanalen.
Bilprovningen bekräftar på sin hemsida att tidsbokningen just nu går långsamt. ”Vänta kvar lite längre eller återkom gärna senare”, skriver företaget.
Transportstyrelsen har haft IT-problem i flera omgångar de senaste åren. För ett drygt år sedan skrotades också en uppskattad app för att göra ägarbyte på fordon.