Nästa artikel
Hundförare vägrade köra nya polisbilar
Nyheter

Hundförare vägrade köra nya polisbilar

Publicerad 22 maj 2025
Polismyndigheten köpte in hundratals nya bilar för hundförare. Men när det visade sig att polishundarna mådde dåligt i de nya fordonen, blev flera ståendes.

Polishundar är ett viktigt hjälpmedel i polisens arbete och behöver god miljö i tjänstebilarna. När Polismyndigheten köpte in 300 nya Volkswagen Amarok för hela landet blev flera av bilarna ståendes, rapporterar P4 Göteborg.

De nya fordonen uppfyllde Jordbruksverkets krav och var tänkta att förbättra miljön för hundarna. Men de visade tecken på att må dåligt. I ett av klagomålen beskrevs burarna som bullriga isoleringsceller.

Flera hundförare vägrade därför att använda de nya bilarna och ställde dem i stället åt sidan. Till slut köptes andra fordon in, och de parkerade bilarna har omplacerats till andra enheter inom polisen.

Ämnen i artikeln

Kommentarer till artikeln (10)

  • 23 maj 2025 Swenssons skrev: Volvo XC60 …
  • 23 maj 2025 Varför inte göra som Norska…
Läs kommentarer och diskutera