Nästa artikel
Herbie såld på auktion
Nyheter

Herbie såld på auktion

Publicerad 27 november 2015 (uppdaterad 27 november 2015)
Herbie har byggts om på insidan så att en stuntförare kan sitta dold i baksätet.
Folkabubblan känd från flera Disneyfilmer gick under klubban för 750 000 kr.
Auktionen av filmbilen genomfördes nyligen på anrika auktionsfirman Bonhams. Slutpriset blev motsvarande över 750 000 kronor. Bilen var bland annat med i ”Herbie i Monte Carlo” och ”Full speed igen, Herbie”, båda filmerna från 1970-talet.

Efter inspelningarna försvann den en tid och hittades i en lagerlokal i Florida för några år sedan. Herbie är en vit Volkswagen Typ 1 från 1963. I Disneyfilmerna har den en egen själ och kör själv när den framgångsrikt tävlar i flera racinglopp.

Bilen har modifierats så att en stuntförare har kunnat sitta dold i baksätet och köra. Den är det enda fordon som fått lämna sina avtryck permanent i cement på Hollywood Boulevard.

Diskutera: Vad tycker du om Herbiefilmerna?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

#1 • Uppdaterat: 2015-11-27 16:39
saabnisse

750000:-! Huga, hur många stollar finns det i världen.
De tre senaste jag sålde gick för ca 5000:-/st.

#2 • Uppdaterat: 2015-11-27 18:31
duccedriver

#3 • Uppdaterat: 2015-11-28 19:50
Mistro

Låter inte så dyrt för originalHerbie men vi vet förstås inte vilket skick som bilen var i då den hittades. Tycker att det är märkligt att så många filmbilar bara har lämnats åt sitt öde i lador runt om i världen.

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.