Tesla har i flera år sålt ett system kallat Total självkörning som inte kunnat användas på europeiska vägar. Men nu har finessen fått grönt ljus.
Beslutet kom tidigare i veckan, men gäller än så länge bara i Nederländerna där myndigheten RDW testat, analyserat och godkänt systemet som går under namnet ”Total självkörning (under uppsikt)”.
Det innebär dock inte per automatik att systemet också blir godkänt i Sverige.
– Det provisoriska typgodkännandet gäller för nya fordon som tas i bruk i Nederländerna. Andra medlemsstater kan välja att acceptera detta godkännande, vilket i så fall även omfattar nya fordon i dessa länder, säger Anders Eriksson, teknisk utredare för automatiserade fordon på Transportstyrelsen, till Vi Bilägare.
För att systemet ska kunna användas i exempelvis Sverige behövs ett fullständigt typgodkännande. Det kräver en omröstning på EU-nivå – men även om det blir grönt ljus gäller det bara för nya bilar, inte för befintliga bilar som redan rullar på vägarna med systemet inaktiverat.
Enligt Anders Eriksson pågår just nu en analys hos Transportstyrelsen, men han kan inte säga när nästa steg blir aktuellt.
– Det är i nuläget för tidigt att uttala sig om tidsplaner eller eventuell nationell hantering, säger han.