Nästa artikel
Falska parkeringsbiljetter upptäckta – kommunen polisanmäler
Nyheter

Falska parkeringsbiljetter upptäckta – kommunen polisanmäler

Publicerad Idag 6:43 (uppdaterad Idag 10:09)
Parkeringsvakter i Karlskrona har upptäckt flera falska p-biljetter. Nu har kommunen gjort polisanmälan – och en detalj på biljetterna bidrog till upptäckten.

Parkeringsvakterna i Karlskrona har upptäckt flera falska parkeringsbiljetter den senaste tiden, något Blekinge Läns Tidning var först att rapportera om.

Även om fenomenet inte är nytt i sig är det första gången som kommunen skickat in polisanmälan om flera fejkade p-biljetter.

Enligt Johan Lindh som är trafikingenjör i Karlskrona kommun är det skarpsynta p-vakter som sett att p-biljetterna är falska och skiljer sig en aning från de riktiga. Dessutom har bilisterna gjort en tabbe i form av att parkera bara något kvarter från varandra, vilket gör det lättare att upptäcka bluffen.

– Vi har tur att många av våra parkeringsvakter jobbat länge, och då lär du dig att se nyanser på biljetterna som att till exempel papperet är annorlunda än i automaterna på en kopierad biljett, säger Johan Lindh till Vi Bilägare.

Månadsbiljetten kostar 300 kronor, men Johan Lindh tror inte att det alltid är pengarna som motiverar bilägarna.

– De kanske har flera bilar som de flyttar tillståndet mellan. Då är man kanske lite bekväm av sig och kopierar den i stället för att betala 300 kronor mer.

Tror du bilägarna vet att de inte bara riskerar böter utan också att bli polisanmälda för bedrägeri?

– Nej, jag tror inte de tänker på polisanmälan.

Johan Lindh tror att detta är ett övergående problem.

– I och med att det blir mer och mer digitala biljetter minskar det här, säger han.


Missa inte våra bilnyheter! Klicka för att lägga till Vi Bilägare som din favoritkälla på Google.

Ämnen i artikeln