
Nästa år ska Stockholms stad testa en ny trafikregel. Cyklister ska få svänga höger i korsningar trots att det är rött ljus, förutsatt att de väjer för trafik på den väg de ska köra in på.
Men det är inte tillåtet, enligt en tolkning som Transportstyrelsen gör. Trots det säger trafikborgarrådet Lars Strömgren (MP) att det är ”motiverat att utmana lagen”.
– Många rödljus som är till för att styra biltrafiken är egentligen helt meningslösa för cyklister. Högersväng mot rött skulle ge ett jämnare cykelflöde med färre onödiga stopp, säger han i ett pressmeddelande.
”Det är inte tillåtet att föra ett fordon mot en röd signal”
Där står det också att juridiken kring den här typen av trafikregel är ”oklar”. Men det håller inte Christopher Patten, som är utredare på Transportstyrelsen, med om.
– Juridiken i Sverige är tydlig: det är inte tillåtet att föra ett fordon mot en röd signal, säger han och hänvisar till vägmärkesförordningen.

Cykelbana bättre lösning
Transportstyrelsen har tagit fram en rapport om bland annat den här frågan. Enligt myndighetens tolkning skulle det inte gå att införa den här trafikregeln utan att bryta mot FN:s konventioner om vägtrafik, trafiksignaler och vägmärken.
Och även om det skulle gå, tycker inte Transportstyrelsen att vinsterna i framkomlighet för cyklisterna väger upp de negativa aspekterna kring trafiksäkerheten.
Det handlar till exempel om att äldre och funktionsnedsatta kan uppleva det som otryggt att det kan köra förbi cyklister även vid rött ljus, att det skapas fler konfliktpunkter mellan olika trafikanter och att framkomligheten inte nödvändigtvis blir bättre eftersom cyklisterna ändå måste väja för annan trafik i korsningen.
”Däremot skulle gärna en modell kunna tillämpas där en cykelbana dras till höger om trafiksignalen, vilket är tillåtet i dag och inte innebär att man cyklar mot röd signal”, skriver myndigheten.

”Betydande vinster”
Även Trafikverket har tidigare tyckt till om den här frågan. Och den myndigheten är mer positivt inställd. Systemet finns redan i dag och andra länder har uppenbarligen inte tyckt att det strider mot de internationella reglerna.
– Troligen är det dock inte förenligt med svensk lag eller förordning, men vår poäng är att vi menar att det borde vara möjligt att göra detta tillåtet i Sverige också, utan att bryta mot internationella regler, säger Felicia Danielsson, presskommunikatör på Trafikverket.
Anledningen är att vinsterna när det gäller framkomlighet skulle vara större än Transportstyrelsen tycker – åtminstone enligt Trafikverket.
– Tvärt om kan de ofta vara betydande, i synnerhet i tätorter med många signalreglerade korsningar.
Trafikverket tycker inte heller att Transportstyrelsen har några vettiga bevis för att trafiksäkerheten blir sämre, mer än en amerikansk studie från 1980-talet som handlar om biltrafik.
– Många länder har möjliggjort denna reglering utan att det framkommit indikationer på negativa trafiksäkerhetseffekter, säger Felicia Danielsson.
Vi Bilägare har sökt Miljöpartiet för en kommentar utan resultat.