
BMW har bekräftat att nästa generation av stora lyxmodellen 7-serien kommer i en helt eldriven version, skriver Autocar. Den ska utmana Mercedes kommande modell EQS och nya generationen Jaguar XJ som även den blir helt eldriven.
– Alla drivlinor i 7-serien kommer baseras på en enda arkitektur, och högst upp blir den starkaste 7-serien helt eldriven, säger BMW-chefen Oliver Zipse.
Med största sannolikhet innebär det att BMW skrotar V12-motorn som i dag finns i de starkaste versionerna av 7-serien. Det skulle i så fall vara slutet på en era som inleddes med E32-generationen, där V12-motoriserade BMW 750i lanserades i slutet av 1980-talet. Den var först ut bland de tyska biltillverkarna att frivilligt begränsa toppfarten till 250 km/h.
Det skulle också vara ett smidigt sätt för BMW att rensa i motorutbudet. Tidigare i veckan kom beskedet att BMW ska skrota hälften av alla förbränningsmotorer för att spara pengar och satsa på eldrift istället.
Dagens generation av BMW 7-serie ska bytas ut 2022 men det är inte säkert att den eldrivna versionen dyker upp redan då – den kan komma senare. Vid sidan om den eldrivna toppversionen kommer 7-serien också med bensin- och dieselmotor samt som hybrid. Det står därmed klart att BMW inte är beredda att släppa taget kring förbränningsmotorerna än på ett tag.
– Olika drivlinor kommer samexistera vid sidan av varandra på lång sikt, säger Oliver Zipse.
Kommentarer
Observera att det konto du använder för att kommentera artiklar skiljer sig från det konto som används för att logga in och läsa Premium-innehåll.