Nästa artikel
Bekräftat: Skärpt moms ger dyrare elbilar i Norge
Nyheter

Bekräftat: Skärpt moms ger dyrare elbilar i Norge

Publicerad Idag 13:25
Det blir skärpt moms på elbilar i Norge vid årsskiftet. Men full momsplikt dröjer längre än väntat.

Efter de hårda budgetförhandlingarna för Norges nya regeringskoalition – populärt kallad tuttifrutti-alliansen efter den breda uppgörelsen mellan fem partier – har skärpta momsregler för elbilar till slut klubbats igenom.

Som förväntat ska norska elbilsköpare börja betala mer moms efter årsskiftet, men införandet av full momsplikt skjuts upp till 2028.

Ursprungsförslaget från Arbeiderpartiet var moms på nybilspriset över 300 000 norska kronor från 1 januari 2026 med full moms år 2027. Detta motsattes av Socialistiske Venstre och Miljöpartiet.

Den slutliga kompromissen innebär att full momsplikt på elbilar skjuts upp ett år till 2028. I stället införs ett mellansteg år 2027 då momsen tas ut från 150 000 kronor.

Det är nu flera branschaktörer i Norge som drar en lättnadens suck över det stegvisa momsinförandet.

– Det är bra att nedtrappningen av momsgränsen sker i flera steg än det som regeringen först la fram. Bra för folkets plånböcker och bra för utsläppen, säger den stora konsumentorganisationen Norges Automobil-förbund (NAF) i ett pressmeddelande.

”Norska elbilsköpare börja betala mer moms efter årsskiftet.”

Diskussionerna kring en skärpt elbilsmoms 2026 har givit ett elbilsrally av sällan skådat slag på den norska nybilsmarknaden under hösten.

I november steg nybilsregistreringarna med 70 procent jämfört med samma period 2024. På bara en månad registrerades nästan 20 000 bilar i Norge, mot bara 8 000 året innan. Allra ivrigast att få ut nya bilar innan avgiftshöjningarna är Tesla som ensamt stod för hela 31 procent av den norska novemberförsäljningen.

Medan Tesla förlorar i försäljning på flera stora europeiska marknader har de slagit nya rekord i Norge. Faktum är att ingen annan tillverkare har någonsin sålt så många bilar som Tesla under 2025, med en månad kvar av året. Det tidigare rekordet hölls av Volkswagen sedan 2016.

Tesla är det populäraste märket i Norge

Antal nyregistrerade bilar i Norge hittills i år. 

MärkeAntal, jan-nov -25Trend
Tesla28 606+35%
Volkswagen18 690+50%
Volvo11 411+18%
BMW8 604+43%
Toyota8 171-35%
Skoda7 282+23%
Audi5 636+14%
Ford5 575+73%
Mercedes5 176+60%
Hyundai5 072-5%

Källa: ofv.no

Ämnen i artikeln