Det är åtta år sedan förbudet mot att hålla mobilen i handen och använda den under körning trädde i kraft, och antalet personer som fälls ökar.
– Riskerna är betydligt högre än vad det är värt det där lilla samtalet eller vad du nu kan tänkas göra med mobiltelefonen, säger trafikpolisen Jonas Karlsson till SVT Nyheter Jönköping.
Reglerna ser dock olika ut beroende på vilket fordon som används. I bilar är det alltså förbjudet med en handhållen mobiltelefon, men för den som cyklar eller kör elsparkcykel är det fritt fram.
Det uppger Issa Masriyeh som är gruppchef på Malmöpolisens trafiksektion i en artikel från Sydsvenskan.
”Vi hade gärna önskat striktare regler”
Artikeln handlar om en olycka i Malmö där en kvinna blev påkörd av en man på elsparkcykel. Han surfade på mobilen och körde på fel sida av cykelbanan, men trots det lades utredningen ned utan att mannen ens förhörts.
Enligt Issa Masriyeh kan det dock ändå vara brottsligt för cyklister och sparkcyklister att pilla på mobilen om det sker en trafikolycka.
– Vi hade gärna önskat striktare regler. Frågar du mig personligen hade jag helst sett åldersgräns för elcyklar och krav på att du ska titta framåt och ha koll på trafiken och inte pilla på mobilen, säger Issa Masriyeh till tidningen.