Nästa artikel
Bilfrågan: Utsläppsskatt på drivmedel?
Bilfrågan

Bilfrågan: Utsläppsskatt på drivmedel?

Publicerad 11 februari 2010 (uppdaterad 21 september 2010)
"Varför läggs CO2-utsläppsskatten inte på drivmedelspriset? Det rimliga är att man betalar för den mängd CO2 som släpps ut." Vi Bilägare svarar.
Tour de France är cykelsportens klassiker nummer ett. Passen mellan Grenoble och den italienska gränsen är ökända, plågsamma upplevelser för alla cyklister, men desto skönare att uppleva med bil. Col du Télégraphe på väg upp till alpbyn Valloire och efterföljande Col du Galibier på 2 646 meters höjd bjuder på vyer av allra häftigaste slag, men det är svårt att förstå hur cyklisterna vågar släppa på utför när passen väl har bestigits. P-platsen vid Col du Galibier är ett välbesökt rastställe, för utpumpade cykelmotionärer och bekväma bilister.

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (6)
#7 • Uppdaterat: 2010-02-13 22:16
Nils-Erik (ej verifierad)

Värst är det för glesbygdsboende som har diesel och måste betala 2500 kr per år mer jämfört med besinmodell med samma utsläpp. Lägg utsläppet på literpriset!! Ju mindre man kör ju högre skatt!!

#8 • Uppdaterat: 2010-02-14 20:20
S-E S (ej verifierad)

Är det inte konstigt, i Sverige har man "miljöbilar" som man inte vet hur de påverkar miljön därför att man inte kan säga vad de har i tanken. Är det det som är tanken?

#9 • Uppdaterat: 2020-10-09 09:04
Ingemar Bohman

Dumt förslag!
Ex: Hybrid skam anges ett utsläpp på 38 g/km.
Bilen väger 200-500 kg mer mot motsvarande bil.
När elen är slut så vräker dessa bilar ut stora mängder Co.
Men man får inte veta hur stor dessa bilar släpper ut då.
Kanske 250 g/km kanske ännu mer!

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.