Nästa artikel
Mitsubishi lämnar Europa
Nyheter

Mitsubishi lämnar Europa

Publicerad 28 juli 2020 (uppdaterad 28 juli 2020)
Efter att dagens modellprogram gjort sitt kommer Mitsubishi inte lansera några nya modeller i Europa.
I måndags meddelade Mitsubishi Motors att man förväntas sig en förlust på hela 360 miljarder yen cirka (cirka 3,4 miljader dollar) under räkenskapsåret som slutar i mars 2021. För det första kvartalet rapporterade den japanska biltillverkaren en minskning i försäljningen på 57 procent.

Efter de oroväckande siffrorna tar nu den japanska tillverkaren beslutet att sluta lansera nya modeller i Europa. Istället ska man satsa på Sydostasien. Beslutet innebär att vi inte kommer få se några nya Outlander eller L200 på våra svenska vägar.

Mitsubishi som funnits i Europa ända sedan mitten av 70-talet kommer att fortsätta serva och förse de bilar som sålts med reservdelar.

Diskutera: Vad tycker du om Mitsubishis uttåg från Europa?
 

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2020-07-28 14:21
Peter B

Inte ett märke jag kommer att sakna. Tycker ändå att det är tråkigt att koreanerna tar över allt mer..

#9 • Uppdaterat: 2020-07-28 14:54
bgl

När M efter så många år äntligen sätter en vettig automatlåda i pickuppen så försvinner hela bilen!

#a • Uppdaterat: 2020-07-28 15:19
V70Silver

Koreanernas fördel är att de till stor del utvecklar och bygger bilarna i Europa. På så sätt är bilarna mer utformade för europeiska köpares smak och behov. Man är även snabbare på att komma med nyheter som är relevanta på den lokala marknaden. Billiga världsbilar utvecklade i Asien eller Nordamerika når oftast inga stora framgångar på vår kontinent.