Nästa artikel
Gasförsäljningen ökar i Sverige
Nyheter

Gasförsäljningen ökar i Sverige

Publicerad 17 augusti 2012 (uppdaterad 17 augusti 2012)
Fordonsgas blir allt vanligare i Sverige. Under första halvåret har den ökat med 19 procent. Men allt färre gasbilar säljs.

Svenskar tankar allt mer med fordonsgas. Under årets första halva, januari till och med juni, ökade försäljningen av gas med hela 19,4 procent, visar nya siffror från Statistiska centralbyrån. Samtidigt har fordonsgasen nu varit på uppgång under en längre tid och ökningen sker inte längre i lika hög hastighet som förut.

Att ökningen nu börjar stanna av oroar branschorganisationen Energigas Sverige, som menar att gasen behöver fortsätta att öka eftersom bara två procent av det sålda bränslet i Sverige är gas.

Samtidigt finns ett annat orosmoln i att andelen gasbilar minskar. Enligt Energigas Sverige går också en allt större andel av den sålda gasen till lastbilar och bussar.

42 000 gasfordon rullar på de svenska vägarna, vilket enligt Energigas Sverige leder till minskade koldioxidutsläpp på 126 000 ton.

Diskutera: Hur ser du på att gasförsäljningen ökar?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2012-08-19 09:59
Serber

saabnisse 15-20minuter är tillräckligt....folk skulle inte ens köra dessa sträckor om bensinen var 3kronor billigare.
Börjar dom sälja mer gasbilar så kommer utbudet öka men det är lite väl dyrt, att rusta upp en mack med gas kostar flera hundra tusen så dom lär inte dyka upp överallt även om det finns en del kring storstäderna.

#9 • Uppdaterat: 2012-08-19 15:08
Raphael

Biogas är det bästa och mest miljövänliga bränslet vi har idag. Det är glädjande att flera kommunala transporter i landet kör på - ja - bajs! Biogas framställs genom rötning av hushållsavfall och mänsklig avföring. Kör vi på biogas istället för släpper ut detta avfall i naturen så minskar vi utsläppen radikalt och biogas är det enda kända bränslet som kan få ner halterna av utsläpp. Ta etanol exempelvis den är Co2-neutralt påstås det, vilket innebär att den håller utsläppen på en nivå utan att öka dem, medan biogas faktiskt minskar utsläppen av klimatgaser genom att biogas innebär en omvandling av allvarlig gas till mindre allvarlig gas, så den som kör på biogas kör en mobil reningsanläggning.

Kör man på naturgas istället så får man inte alls samma miljöfördelar, det är biogasen som är miljövänlig - inte den fossila naturgasen. Jag hoppas på 100% biogas i mackarna vilket vi kan nå om det börjar säljas fler gasfordon. Utvecklingen av biogas hämmas av för låg efterfrågan och för lite försäljning av gasfordon.

#a • Uppdaterat: 2012-08-19 17:39
saabnisse

Nej Raphael, inte för liten efterfrågan utan för liten produktion!
Det är här statsmakterna skulle sätta in resurser och inte slösa bort pengar på töntiga elektriska leksaksfordon och kalla det för supermiljöbilsåtgärder.