Bilen är besiktad av Rostskyddsmetoder AB.
Volvos konstruktion med ventilerade tröskellådor fungerar alldeles utmärkt. Detta plus en invändig vaxbehandling gör att tröskellådorna kommer att klara sig mycket bra många år framåt. Balkarna är också behandlade med vax, men inte övriga hålrum. Positivt är att Volvo har rejäla innerskärmar både fram och bak.
Jämfört med tidigare årsmodeller har Volvo minskat användningen av slitskydd på bottenplattan. Erfarenhetsmässigt kommer 940 på sikt att få problem med angrepp runt domkraftfästet fram, skarven i batterihyllan och skarvarna i reservhjulsbaljan.
Rostskyddsgaranti: 8 år.
Nästa artikel
Rosttest: Volvo 940 (1998)
Rosttest: Volvo 940 (1998)
Rost
Kommentarer
Observera att det konto du använder för att kommentera artiklar skiljer sig från det konto som används för att logga in och läsa Premium-innehåll.