Nästa artikel
Värre tjälskador i år
Nyheter

Värre tjälskador i år

Publicerad 13 april 2018
Vägarna i landet har drabbats av svåra tjälskador efter den kalla våren, något som ställer till det för trafikanterna.
Det är bland annat den kalla våren som gjort att tjälskadorna blivit extra svåra i år. Mars var kallare än på flera år i nästan hela landet och temperaturerna har skiftat kraftigt mellan minus- och plusgrader.

Trafikverket har nu bedömt att läget är så alvarligt att de går ut med en varning om att det kan uppstå stora tjälskador när det varmare vårvädret nu kommer. Tjälskadorna i vägarna uppstår när smältvattnet från snö- och issamlingar letar sig ner i asfaltsbeläggningen. När det sedan blir minusgrader expanderar vattnet och får vägen att spricka och bli ojämn.

Trafikverket har koll på temperaturskiftningarna via sina mätstationer men de är även beroende av allmänhetens tips för att kunna åtgärda skadorna så snabbt som möjligt.

Myndigheten uppskattar att reparationsarbetet kan dröja genom hela april och en bit in maj på grund av den sena våren.

Diskutera: Har du märkt av tjälskador ute på vägarna?

Den här artikeln publicerades ursprungligen på Bike.se.

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (4)
#5 • Uppdaterat: 2018-04-13 16:47
K_Klabbe

Många gnällare om att det var bättre förr här. Var det verkligen det, ens i den här frågan? Artikeln handlar ju om att våren kommer att vara ovanligt hård mot vägarna, inte huruvida de är bättre byggda nu eller "förr", eller om underhållet är bättre/sämre jmf med "förr". Jag skriver "förr" inom citationstecken eftersom det aldrig brukar gå att visa på när eller om det verkligen var bättre "förr".

#6 • Uppdaterat: 2018-04-13 22:16
Klarsynt

Vägtrafikavgifterna går ju inte till våra vägar: De går till feministiska knypplingskurser. Kanske något för motormedia att bita i? :)

.

#7 • Uppdaterat: 2018-04-14 21:06
Tvärnit

Åja..När det gamla gardet riktiga yrkesmän och trotjänare en så kallad kultur som splittades upp och ersattes med utifrån inhämtade akademiker aka karriärister aka affärsmän så kom ett system i verket som enbart handlar om att sko sig.
Det är bärigheten i vägarna som det fuskas med!
Befarandet är typ att Kalle får av scoutklubben pengar till att köpa 25öres kola till alla barnen men att han köper istället 5öres och att hans elaka gamla faster äger kiosken, ingen kollar upp saken och dem två skrattar gott hur lätt som det var att lura klubben, faster får sig en flaska rödtjut och Kalle en slickepinne för 30 kr.