Nästa artikel
Nissan säljer sin batteritillverkning
Nyheter

Nissan säljer sin batteritillverkning

Publicerad 9 augusti 2017
Den japanska biltillverkaren Nissan har gått med på att sälja sin batteritillverkning till en kinesisk investerare. Det säger Nissan i ett pressmeddelande.
Den kinesiska investeringsfirman GSR Capital kommer köpa hela Nissans batteritillverkning, inklusive fabriker i USA, England och Japan. Enligt obekräftade uppgifter kommer Nissan få en miljard dollar för affären. GSR Capital har tidigare investerat tungt i miljöteknik och elbilar. De har också en stor andel av det chilenska gruvbolaget Sociedad Quimica Y Minera som är en av världens största litiumproducenter, en av de avgörande komponenterna för batteritillverkning.

Diskutera: Tror du att Nissan tjänar på att sälja sin batteritillverkning?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

#1 • Uppdaterat: 2024-04-08 13:08
Gäst (ej verifierad)

Kanske har man föraningar om att litiumjonbatterier om några år är ett mindre intressant alternativ. Händer en hel del på batterifronten.