Nästa artikel
Citroën Cactus-koncept ska dra under två liter
Nyheter

Citroën Cactus-koncept ska dra under två liter

Publicerad 18 september 2014 (uppdaterad 19 september 2014)
En konceptbil från Citroën, baserad på C4 Cactus, är tillverkarens utmanare i försöken att bygga en bil som drar under två liter bränsle per 100 kilometer innan 2020.

Tidigare har vi sett Renaults EOLAB och Peugeots lufthybridplaner. Nu kommer alltså en extrasnål variant av Citoën Cactus, som fått namnet C4 Cactus Airflow 2L. Ett lufthybridsystem likt det hos Peugoet hittas även i Cactus-konceptet, tillsammans med en hel del andra förändringar. Cactus Airflow är 100 kg lättare än en vanlig Cactus tack vare att lättare material använts där det är möjligt. Till exempel så är de karaktäristiska islagningsskydden, Airbumps, på sidorna gjorda av kolfiber på konceptbilen. Enligt Citroën så har också aerodynamiken förbättrats en hel del jämfört med en vanlig Cactus.

Diskutera: Vad tycker du om C4 Cactus Airflow?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2014-09-18 18:38
JorgenE

När det gäller det jag skrev om e-hdi...
Jag har en 308SW 1,6 e-hdi med körda 9000 mil på 16 månader sedan ny, väl inkörd med andra ord.
Jag gillar den skarpt. En fin bil med suverän komfort, rymlig och tyst, så Raphael behöver inte känna sig dödskränkt över befogad kritik av en fransk produkt. Men förbrukningen....
Jag vet hur man "eco-kör" så inget snack om det, e-HDIn är en pappersprodukt. Under långkörningar på 80 mil med bara 3 korta stopp och 80 km/h i snittfart tar bilen ca 0,59 l/mil mätt vid pump! Vid dessa resultat kan färddatorn visa allt mellan 0,49-0,54 l/mil beroende vilket humör har för tillfället. Om man ökar snittfarten med "bara" 10 km/h så stiger förbrukningen upp till bensinnivåer. En nästan 2 tons BMW 525d med automatlåda gick SNÅLARE på samma sträcka vid likadan körning!
Snacka om att försöka invagga ägaren om att ha en supersnål bil.
Mina tre tidigare bilar drog under EXAKT samma körförhållanden 0,48 (Xantia 2,0 HDI),
0,58 (-09 BMW 525d E61 aut!), 0,63 (-07 Volvo V70 D5 man). Kör ofta samma sträcka på 100 mil enkel väg så jag ha t.o.m. koll på hur olika väderförhållanden påverkar förbrukningen på olika bilar.
Bilen har inga fel, alla funktioner fungerar klanderfritt, har 3 kg i däcken, regenering av partikelfilter sker ca varje 80 mil, så ett tekniskt fel är uteslutet. E-hdi är FÖR törstig för vad den levererar.

#9 • Uppdaterat: 2024-05-13 23:49
Gäst (ej verifierad)

De tre franska konceptbilarna verkar alla ha en bensinmotor, så man får hoppas att det finns förnyelsebar bensin att tanka när de kommer ut på marknanden. Till skillnad från dieselbränsle finns bensin bara med 5-10 % förnyelsebart innehåll (alltså etanol) i Europa, så därför tycker jag lite av poängen med dessa bilar försvinner.

#a • Uppdaterat: 2014-09-19 08:49
Paddan 21

För mig så är Cactus rätt i storlek och om förbrukningen kommer ner till 0,2 liter milen så har man råd att nöjesköra också. Så nu blir den en bil som gör skäl för namnet Cactus, för även i skepnaden av en blomma så kräver den mindre dricka än sina andra blomkompisar.

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.