Nästa artikel
Ska jag reparera bilen eller byta ut den?
Bilfrågan

Ska jag reparera bilen eller byta ut den?

Publicerad Idag 5:00
Vi Bilägare svarar.

På vardagar svarar Vi Bilägare på läsarfrågor om bilar och trafik. Vill du att vi ska svara på din fråga? Mejla till bilfragan@vibilagare.se.


Fråga: Min gamla bil, en Suzuki från 2007, har hållit länge. Men nu har jag fått många dyra påpekanden. Bilen har snart gått 27 000 mil. Jag undrar: ska jag leasa bil, gå med i bilpool eller reparera? Köpa nytt är uteslutet. Jag kör mycket!

Mona Löfgren

Svar: Du nämner inte vilka dyra påpekanden som du har fått, eller hur stor kostnaden bedöms bli. Det blir därför ganska svårt att bedöma huruvida det är värt att lägga ner mycket pengar på en liten bil, 19 år gammal som har rullat 27000 mil. Kanske åtgärderna som behövs är dyrare än bilens värde?

Jag har själv suttit i samma knipa. Jag valde att reparera eftersom jag ”visste vad jag hade” och att bilen då skulle gå igenom besiktningen och klara att rulla i varje fall ett år till. Att bara köpa vad man tror är en något bättre bil kan bli dyrt.

Men till slut måste du ändå ta några kliv uppåt för att klara ”att köra mycket”.

Ämnen i artikeln