Nästa artikel
Regeringen planerar stor skattesänkning på bensin och diesel
Nyheter

Regeringen planerar stor skattesänkning på bensin och diesel

Publicerad Idag 11:40 (uppdaterad Idag 11:57)
Det blir 150 kronor billigare att fylla tanken i sommar, om regeringens nya krispaket får godkänt av EU. Så här mycket kostar det statskassan.

Regeringen lanserar ett nytt krispaket för att dämpa den ekonomiska smällen av oroligheterna i Mellanöstern. Det är totalt värt över 17 miljarder kronor.

För bilägarna kommer det framför allt märkas med en massiv sänkning av drivmedelspriserna. Skatten på både bensin och diesel sänks med tre kronor från den 1 juli till den 30 november. 

Att fylla tanken med 50 liter ser därför ut att bli omkring 150 kronor billigare.

– Det ger betydande effekter för hushåll och människor som behöver bilen för att ta sig till jobbet, sa Sverigedemokraternas Martin Kinnunen på en pressträff.

Omkring hälften av krispaketet går till sänkningen av bränslepriserna. Utöver det planeras lägre priser för kollektivtrafikresenärer.

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) presenterade det nya krispaketet på en pressträff. Foto: Regeringen

Om dagens priser vid pump sänktes med tre kronor skulle bensinen kosta omkring 15,60 kronor litern och dieseln cirka 18 kronor. Det skulle i så fall bli de lägsta priserna sedan innan kriget i Iran inleddes.

Sverige har tidigare sänkt skatten på bensin och diesel till EU:s miniminivå, något som fått hård kritik och inte ger särskilt stor besparing för bilägarna.

Nu har EU gett grönt ljus åt att sänka nivån ytterligare, men sänkningen måste godkännas av EU:s ministerråd. Regeringen räknar med att det blir grönt ljus även där, uppger TV4 Nyheterna.

Ämnen i artikeln