Enligt uppgifter i tysk press vill Volkswagen bygga enkla bilar på redan existerande teknik och sälja dem under ett nytt märke.
Enligt uppgifter i tysk press vill Volkswagen bygga enkla bilar på redan existerande teknik och sälja dem under ett nytt märke.

Volkswagen planerar lågprismärke

Publicerad 2012-10-12 09:56
Nyheter

Volkswagen har långt gångna planer på att lansera ett lågprismärke som ska utmana Dacia, rapporterar tyska medier.

Förutom Volkswagen och Volkswagen Transportbilar omfattar Volkswagen Group i dag Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Skoda, Seat, Ducati, Man och Scania.

Den märkesportföljen kan så snart som 2015 utökas med ett ännu icke namngivet lågprismärke, enligt tyska medier. Märket är tänkt att stärka Volkswagens position i framför allt Kina, Indien, Ryssland, men också i östra Europa.

En talesperson för Volkswagen bekräftar att ett lågprismärke länge funnits på koncernens agenda, men betonar att inget beslut är fattat. Om planerna blir verklighet får VW en utmanare till rumänska Dacia, som ägs av Renault-Nissan.

Diskutera: Vad tycker du om Volkswagens planer?

Artikeln har
37
kommentarer

Saabnisse, de enda "moderna" tvåtaktare som skulle vara försvarbara är några prototyper med ventiler som även går att köra som fyrtaktare - men de skulle sannerligen inte bli billiga - och är väl en av anledningarna till att de fortfarande inte är mer än prototyper. Inte ens Saabs vettiga konstruktion med variabel kompression kom ju i produktion. (Men där fegade väl konservativa GM ur, förstås.)

Hackenbusch, varför ska bilar ha blinkers när bara 10 % använder dem? Och eftersom en del nya lagar inte är skärpningar, utan eftergifter åt ett ökat antal lagöverträdare, så kommer nog kravet på blinkers att tas bort.
(Observera att ovanstående är en överdriven ironi.)
Som Kapten lite mångordigt påpekar, så är det knappast sämre blinkersanvändning bland dyrare bilar. Det är överlag dålig blinkersanvändning, helt enkelt. Dessvärre.

Håller med mcgregor och Prestigelös.

Focus, nu kan du skriva om dina erfarenheter av Tatra på forumet.
Ursäkta OT.

Jag har reparerat Tatra, ett märke som t.o.m. försäljarna avrådde folk från att köpa om de hade något annat att erbjuda. Observera att jag inte läst mig till detta utan lärt det "Den hårda vägen".
Detta gäller VW, javisst det var ju den jämförelsen jag gjorde.

Focus, nu handlar ju det här om VW, jag kan öppna en tråd på forumet så kan vi snacka Tatra där.

Här får Folkan ett axplock av bilar som kan återupplivas som lågprisvarianter:

http://www.edmunds.com/car-reviews/features/100-worst-cars-of-all-time.html

Saabnisse:Jag menade förstås konstruktionsmässigt och som tur var kunde VW förbättra kvaliteten och på så sätt komma upp i de enorma försäljningssiffrorna som man gjorde. Den enklaste Tatran var en verklig skitbil, de modellerna som gjordes för dignitärer var möjligen lite bättre, det skulle ju inte se bra ut om de kom på släp efter häst.

Lågprismärke! Betyder det att bilen utrustas med fönstervevar, inget centrallås, ingen radio, inga abs bromsar O S V.

Så kan man också säga, men med en risig bil påbörjar man i alla fall inte en omkörning på 2+1 väg när det är mindre än 400 m kvar till vägarna går i hop! Vad är förresten en risig bil? Är det en som har mindre än 200 hästar och är mer än 2 år gammal? Är en fräsch bil en rätt så ny bil som väger mer än 1800 kg med rödrost kring skärmhusen och bagageluckans nederkant, med 30 års rostgaranti och stjärna på kylaren som i alla fall om sommaren är fullpackad av en stor familj med en Tabbert husvagn på släp på väg genom Europa?

S-E S, vi kan vända på det med dina egna ord: Om det är en "risigare" bil eller inte avslöjas på sättet den framförs, speciellt i tät trafik!

Om det är en "finare" bil eller inte avslöjas på sättet den framförs, speciellt i tät trafik!

Skriv ny kommentar

Logga in eller registrera dig för att kommentera

Senaste nytt

Sök

Logga in

Det är dumt att betala för mycket i försäkringspremie. Nu kan du här på sajten kolla om du betalar rätt pris. Gör en snabb jämförelse och spara tusenlappar!

Omröstning

Borde EU införa strängare utsläppskrav för nya personbilar?
Visa tidigare undersökningar

Få vårt nyhetsbrev gratis

Följ Vi Bilägare på Facebook