Det är ett ansträngt läge på den internationella marknaden för drivmedel. Krisen i Mellanöstern har gjort situationen osäker och tidigare i år beslutade Internationella energirådet (IEA) att medlemsländerna ska göra en så kallad lageravtrappning.
”Sverige genomför nu sitt bidrag som en del av den gemensamma internationella insatsen”, uppger Energimyndigheten.
Rent konkret innebär det att beredskapslagret sänks tillfälligt med drygt 300 miljoner liter bensin och diesel, vilket motsvarar fyra procent av Sveriges årliga användning.
Det råder dock ingen bränslebrist i Sverige – det är inte därför lagret trappas av. Sverige exporterar mer bränsle än vad som importeras.
– De volymer som omfattas av lageravtappningen utgör en begränsad del av Sveriges totala beredskapslager. Bedömningen är därför att lageravtappningen kan genomföras utan att det negativt påverkar den svenska försörjningstryggheten, säger Ella Kilim, avdelningschef för Energiberedskap på Energimyndigheten.
Den stora skattesänkningen som trädde i kraft i juli är snart på väg att gå ut. Det är dock inte säkert att sänka priserna på bensin och diesel sänks på kort sikt trots att bränslemängden på marknaden ökar.