Utbudet av elbilar fortsätter växa. På tisdagen visade Skoda upp en ny modell kallad Epiq som ska komplettera dagens Elroq och Enyaq.
Skoda Epiq presenterades första gången redan för två år sedan, men nu det är först nu som den produktionsfärdiga versionen är officiell.
Enligt Skoda ska modellen locka köpare med ”djärv” design, bra utrymmen och modern teknik. Den blir syskonmodell till Volkswagen ID.Polo och ID.Cross samt Cupra Raval.
Skoda Epiq mäter 4,1 meter på längden och blir därmed omkring 32 centimeter kortare än Elroq och sex centimeter kortare än Volvo EX30.
Trots kompakt storlek sväljer bagageutrymmet 475 liter med baksätet uppfällt – faktiskt fem liter mer än den större Elroq, och hela 94 liter mer än EX30.
Skoda Epiq kommer med tre olika drivlinor som har en räckvidd på upp till 44 mil och en motoreffekt på mellan 116 och 211 hästkrafter.
Att snabbladda från 10 till 80 procent ska gå på 24 minuter som bäst – laddeffekten är upp till 105 kW i den dyraste varianten.
Till skillnad från VW-koncernens tidigare elbilar bygger Skoda Epiq på den uppdaterade plattformen MEB+ och den blir därmed framhjulsdriven som standard – inte bakhjulsdriven.
Skoda har tidigare utlovat en prislapp ”i nivå med bensindrivna Kamiq”, och i dagsläget innebär det ett ordinarie pris på omkring 330 000 kronor.
På den svenska marknaden blir dock den dyraste versionen Epiq 55 först ut, och den kostar från 388 900 kronor. De billigare Epiq 35 och 40 ska lanseras i höst.
Priset innebär att Skoda Epiq blir billigare än syskonmodellen Volkswagen ID.Polo, åtminstone vid lanseringen.