Regeringen har beställt en rapport om hur fossil bensin och diesel kan fasas ut och hur utsläppen kan minskas.
Bland förslagen som utredaren Svante Mandell, som är miljöekonomisk chef på Konjunkturinstitutet, lagt fram finns flera åtgärder som kommer höja bränslepriserna.
Ett av dem är att höja nivån i reduktionsplikten igen, efter att regeringen sänkt den. När inblandningen av biodrivmedel ökar i vanlig bensin och diesel minskar utsläppen enligt det sätt att räkna som används i branschen, men priserna vid pump ökar.
Det är därför otänkbart att höja reduktionsplikten, enligt både Moderaterna, Sverigedemokraterna och Liberalerna.
– Vi ska vare sig höja reduktionsplikten eller dieselskatterna för att på kort sikt få ner utsläppen. Det är inte en rimlig kostnad att lägga på hushållen, säger vikarierande klimat- och miljöminister Johan Britz (L) till TT.