Nästa artikel
Priserna fortsätter uppåt – utesluter inte ransonering
Nyheter

Priserna fortsätter uppåt – utesluter inte ransonering

Publicerad Idag 12:44 (uppdaterad Idag 13:20)
Det har blivit 350 kronor dyrare att fylla tanken för dieselbilsägare på bara en månad – och priserna fortsätter klättra uppåt.

Det blir allt dyrare att tanka bensin och diesel. Literpriserna har ökat med flera kronor sedan kriget i Iran inleddes.

Under tisdagen fortsatte priserna uppåt när flera drivmedelskedjor höjde priset på bensin med 15 öre och med 20 öre för diesel. 

Priserna har nu passerat 19-kronorsgränsen för bensin och 24 kronor litern för diesel hos många mackar.

Att fylla tanken med 50 liter har därmed blivit nästan 190 kronor dyrare på bara en månad. För dieselbilsägare är höjningen hela 350 kronor per tank.

”man ska alltid förbereda sig för det värsta och hoppas på det bästa”

Regeringen ska sänka skatten på bensin och diesel till EU:s miniminivå. Utöver det ska Sverige ansöka om att få sänka skatterna ännu mer hos EU.

I nuläget finns ingen risk för bränslebrist, enligt finansminister Elisabeth Svantesson (M), men hon utesluter heller inte att det kan bli problem med tillgången om kriget fortsätter.

– Vi är inte där nu. Men man ska alltid förbereda sig för det värsta och hoppas på det bästa, säger hon till Aftonbladet.

Ämnen i artikeln