MG lanserar en ny elbilsmodell som blir en av Sveriges billigaste. Priset för MG 4 Urban med det minsta batteriet börjar på 299 990 kronor.
Den som vill privatleasa kan göra det från 3 290 kronor i månaden under 36 månader och 1 000 mil/år. Då ingår service, men inte vinterhjul eller försäkring.
Snikversionen av bilen är främst tänkt för stadskörning och har ett så kallat LFP-batteri på 43 kWh med en räckvidd på 32,5 mil som bäst.
Med ett större batteri på 54 kWh förlängs räckvidden till 41,6 mil till ett merpris på 20 000 kr. Det större batteriet finns även i en version med mer utrustning som kostar ytterligare 30 000 kr, med bland annat 360-graderskamera, större fälgar och bättre ljudsystem.
Rattvärme och värmepump ingår dock i standardutrustningen även i den billigaste versionen. Konkurrenten Volkswagen har nyligen valt att ta bort värmepumpen som standard i nya ID.3 Neo som kostar över 100 000 kronor mer än MG med jämförbar räckvidd (och tillvalsrutan för värmepump ikryssad).
Den förra generationen av MG 4 kördes under ett år som långtestbil av Vi Bilägare. Resultatet blev inget vidare och det kan du läsa mer om här.