Audi Q3.
Audi Q3.

Rosttest: Audi Q3 (2011)

Publicerad 2012-01-26 12:58
Rost

Audi Q3 har huv och baklucka tillverkad i aluminium och resten av karossen i förzinkad stålplåt, förutom främre och bakre stötsköld som är av plast. Dörrarnas plåtfogar är mycket bra tätade genom noggrann limning.

Q3 har en bra konstruktion av bakre skärmen med minskad risk för rostangrepp, dessutom skyddad med innerskärm i filtmaterial. Plastsköldar på karossens och skärmarnas nederdel är inte helt lyckat eftersom dessa inte är helt täta. Fukt och smuts kan komma in mellan plast och plåt.

Även i främre skärmen finns en skyddande innerskärm i mjukt plastmaterial. Risken för blästring av karossidor är liten. Stänklappar saknas. Undertill skyddas Q3 av plastsköldar. Under dem finns ingen behandling men de flesta skarvar är väl skyddade.

Bakvagnen har slitskydd och de flesta spalter och skarvar tätade. Hålrum och balkar är generöst behandlade med skyddande vax. Bränsletank och påfyllningsrör är av plast och bakersta dämpare med ändrör är rostfria. Q3 har ett bra rostskydd.

Bilen är besiktad av Rostskyddsmetoder AB.

Rostskyddsgaranti: 12 år

Betyg rost: 4 av 5

Artikeln har
0
kommentarer

Skriv ny kommentar

Logga in eller registrera dig för att kommentera
Senaste nytt

Sök

Logga in

Undersökning

Bör Sverige införa förbud mot mobiltelefon bakom ratten?

Få vårt nyhetsbrev gratis

Följ Vi Bilägare på Facebook