Nästa artikel
”Elsparkcyklarna är en idiotisk konstruktion”
Krönika

”Elsparkcyklarna är en idiotisk konstruktion”

Publicerad Idag 6:30
Olycksstatistiken är katastrofal och Erik Rönnblom är kritisk till att skärpta regler kan ändra utvecklingen.

Detta är en krönika. Det innebär att innehållet är skribentens egen uppfattning.


Elsparkcyklarna är ett ämne till ständig diskussion, med all rätt. Konstruktionen är i det närmaste idiotisk om man ser till vägegenskaper. 

Vanliga trampcyklar, mopeder och i stort alla tvåhjulingar har ett styre med visst försprång och betydligt större hjul. Det ger stabilitet, självrätande egenskaper, att ojämnheter klaras av och bättre känsla från vägen.

Ju snabbare fordonet är, desto viktigare är dessa egenskaper. När det gäller hastighet är den maximerad till 20 km/tim för att fordonet ska räknas som cykel. Alla under 15 år ska bära hjälm. 

Vuxna antas förstå att man bör ha det skyddet eller kanske köra eller trampa med större framförhållning. Eller så har lagstiftaren insett att hjälmtvång för vuxna bara skulle göra fler till lagbrytare mot ett brott som blir i stort sett omöjligt att upprätthålla?

Under sommaren har jag sett många yngre, somliga utan hjälm, somliga med kompisen stående bakom sig på en elsparkcykel, vissa i en hastighet som vida överskrider 20 km/tim.

Olycksstatistiken för elsparkcyklar är i det närmaste katastrofal. Är det möjligt för Transportstyrelsen att lyckas ändra utvecklingen med nya regler? Jag är dessvärre skeptisk.

Ämnen i artikeln