Nästa artikel
Volkswagen lanserar billigare ID.Polo – från 320 900 kr
Nyheter

Volkswagen lanserar billigare ID.Polo – från 320 900 kr

Publicerad Idag 13:51 (uppdaterad Idag 13:58)
Nu börjar elbilen Volkswagen ID.Polo säljas i mindre dyra versioner. De kvalar in för elbilspremien – och får en utrustningsdetalj som numera är ovanlig.

I våras visade Volkswagen upp elbilen ID.Polo som redan börjat säljas. Men tidigare har köparna bara kunnat välja det stora batteriet.

Nu börjar Volkswagen sälja fler versioner av ID.Polo med lägre pris. Instegsversionen heter ID.Polo Trend, har ett 37 kWh-batteri och kostar från 320 900 kronor.

Det innebär att bilen med god marginal kvalar in för elbilspremien, där pristaket är 450 000 kronor. Den betalas dock bara ut till vissa hushåll.

Det innebär också att ID.Polo blir Volkswagens billigaste elbil på länge. ID.3 är dyrare, men minstingen e-Up kostade knappt 280 000 kr när den såldes.

Den minst dyra versionen av Volkswagen ID.Polo har inte så munter färgsättning i kupén, men är ändå relativt välutrustad.

Snikversionen av ID.Polo har visserligen både adaptiv farthållare, stolsvärme, rattvärme, klimatanläggning med två zoner och flera assistanssystem.

Men för att få parkeringssensorer fram och backkamera behöver VW-köparna gå upp till utrustningsversionen Life som kostar 53 000 kr mer. Då ingår även aluminiumfälgar – Trend har nämligen stålfälgar som standard vilket är ovanligt på bilmarknaden i dag.

Med det mindre batteriet på 37 kWh får bilen en räckvidd på drygt 33 mil enligt WLTP-körcykeln och snabbladdningseffekten är 90 kW.

Ämnen i artikeln