Småbilen A1 och kompaktsuven Q2 får stryka på foten när Audi gör om. Ingen av modellerna får någon direkt ersättare.
Det är flera år sedan Audi beslutade att lägga ned småbilen A1 och kompaktsuven Q2. Men det är först nu som produktionen upphör.
Det sista exemplaret av Audi Q2 rullade av bandet i Ingolstadt tidigare i april, och sedan lanseringen för tio år sedan har det blivit nästan 890 000 bilar.
Produktionen av Audi A1 sker i Spanien och ska också avslutas. Den har totalt byggts i knappt 1,4 miljoner exemplar sedan modellnamnet först lanserades 2010.
Nybilsköparna får ta farväl av både Audi A1 och Q2.
Det är framför allt de tuffare utsläppskraven kallade Euro 7 som sätter stopp för modellerna. Det kostar helt enkelt för mycket att anpassa bilarnas motorer till de hårdare reglerna.
I det mindre segmentet ska Audi i stället väcka liv i modellnamnet A2. Den blir helt eldriven.