BMW 320d: Plus och minus
3-serien är BMW:s i särklass viktigaste modell. Men hur bra är den nya upplagan? Vi pekar ut plus och minus med BMW 320d.
BMW 320d testas i Vi Bilägare 3/2012 mot Audi A4 och Volvo S60. Tidningen utkommer den 21 februari och anländer hos prenumeranter från den 14 februari.
Diskutera: Vad tycker du om nya BMW 3-serie?
-
Relaterade artiklar: 3-serie
-
Felanmälningar: 3-serie
-
Verktyg
-
Allt om
-
Här är de senaste BMW annonserna från Bilgaraget.se









Artikeln har 38 kommentarer
Mitt val bland dessa bilar blir lätt BMW,mycket pga bakhjulsdriften. Jag vill ha en rolig bil. Och jag tycker bilen blivit ännu snyggare än tidigare och mer mogen.
I vilket fall så piskade Bmw sina motståndare rejält,..vilket var väntat men jag kan ändå inte sluta att reta mig på bilarnas utsatta förbrukning.
S60 klarade inte sin miljögräns och det är ju klart att det svider och kanske får någon att istället välja en annan bil.
320 och A4:an är på pappret miljöbilar men knappast märkbart snålare i verkligheten än Volvon.
Tar man prestandan och körglädjen i anspråk ( vilket man gärna gör då Bmw kommer på tal ) så är den ändå den bil som imponerar mest.
Märkligt också att fabriksuppgifterna på prestandan stämde dåligt på S60 och A4:an vilket i verkligheten gör Bmw´n än vassare.
Roger
Håller inte med där, Toyota Prius är snål även när den går "bara på bensin", i alla fall om du jämför med konventionella bensinbilar.
Jag måste nog medge att det ÄR lite mer ingenjörskonst att få en icke-hybrid att gå snålt än att bygga en hybrid i dagens läge. Ingen av Toyotahybriderna är ju speciellt snåla när de går på bara bensin. Allt hänger alltså på att elmotorn skjuter på. En modern diesel är sjukt avancerad med injektorer med sinnessjuka tryck etc. Gäller ju även D4D-motorerna förstås. Att få en hybrid att funka bra har mer med paketering och komponentval att göra. Att få en förbränningsmotor att gå snålt är ett hantverk.
Sen känns hybriddrift rätt oeffektivt överlag. Dyra batterier som väger mycket. Undrar vad en Prius skulle dra blandad körning om man bara plockade bort batterierna...
AL & Shogun
Jag undrar lite över att Toyota ska sätta i Bmw diesel motorer framöver. Har man högre krav på dessa än Bmw själva vad gäller hållbarhet och tillförlitlighet? Kommer dom vara lika driftsäkra och underhållsfria som Toyotas dieslar idag?
Juppe.
Nu flyttar du fokus igen. Nej den diskutionen mellan Audi A6 och Hyundai i40 vi hade berodde på att du tyckte det var så fantastiskt att Audi vinner priser för sin design (något jag till viss del kan tycka är fantastiskt att den kan) och att den får pris för sin kvalitet. Då svarade jag med att även Hyundai kan vinna pris med i40 i det tyska priset Golden Award Design,som du totalt dömde ut,utan att du hade en aning vad det rörde sig om. Men sedan när du fick upp ögonen på vad det rörde sig om och att Audi tidigare vunnit detta pris,så låter det annorlunda. Detta pris är det mest prestige fyllda i bilbranchen för konstruktörer. Så att du dömde ut Hyundai för deras pris de fick här första gången de deltog så dömmer du också ut priserna Audi fått tidigare.
Du får ursäkta men jag tycker inte bilar som går på diesel är speciellt högteknologiska och innovativa med ny teknik. Det är här hybridtekniken kommer in. Den är början på något nytt,ett första steg bort från fossila bränslen.
Jag vet att Audi A6 är en fin bil som många skulle önska sig. Och vi pratade med Mats på Lecab bil i Karlstad som tidigare jobbat som försäljare på Lexus i Karlstad,men det blev ingen affär denna gång.
Men det blir lite väl mycket hyllningar för bilen från din sida och lite ensidigt att lyssna på. Därför vill jag att du kommer ned på jorden lite vad gäller detta. Vi tittade faktiskt på A6 men valde i40,främst min fru för hon gillade bilen att den var snygg,hade bra garantier,vettigt pris relativt sett. Säger inte att i40 är en bättre bil,men heller inte en dålig bil och den är inte högteknologisk alls. Det finns det andra som är som tex Lexus. Nya Lexus Gs ska bli intressant att följa speciellt hybrid versionen.
Är "högteknologisk" ett nytt reklam budskap från Audi istället för Vorsprung Durch Technik? ;o)
@Shogun
Så klart du inte tycker det eftersom Toyota ligger efter på precis alla områden utom just batteridrivna hybridbilar. Artikeln är 1,5 år och Toyota/Lexus har fortfarande nickelbaserade batterier som framställs vid Sudbury Plant - världens skitigaste plats ...
Enligt mitt (och många andras) sätt att se det så är nya A6, dess aluminiumkonstruktion, kompakta chassie, fsi-motorerna med "cylinder on demand" och överladdning, s-tronic dubbelkopplingslådorna osv, i allra högsta grad ett modernt, högteknologiskt bygge. Särskilt om man jämför med Hyundai, vilket var vad diskussionen då handlade om ...
Googla och läs lite om nya A6 så kanske du förstår att en bil kan vara modern och "högteknologisk" även om den inte går på batterier.
http://bit.ly/w3gwTW
Juppe.
Visst är de medvetna. Det är därför de också arbetar på det på nyare modeller att göra dom än mer miljövänliga vid tillverkning. Något som också sägs i artikeln du hänvisar till,så den har jag läst redan för ett bra tag sedan. Men det är en gammal artikel nu,och nya modeller har redan visats. Som sagt hybrider är ännu i sin linda utvecklingsmässigt. Och redan nu är Prius hybridsystem tex förberedd att kopplas i hop med bränsleceller om det skulle bli aktuellt.
Därför undrar jag hur du kan säga vad som är "högteknologiskt" som du skrev till mig på annan plats att Citat "högteknologiska alluminiumbygge med 300hk, fyrhjulsdrift och dubbelkopplingslåda"slut citat. Vad är det som är högteknologiskt med detta,det funderar jag på? Det är inget "högteknologiskt" alls enligt mitt sätt att se.
Hybridteknik är början på något nytt för Toyota för 15år sedan då Prius släpptes på marknaden. Och vad jag vet har Toyota utvecklat hybridtekniken sedan 1960talet. Och nu kommer flertalet tillverkare med hybridteknik och ju fler som kommer med det ju billigare kan tekniken bli. Och det var Toyota som på allvar introducerade hybriden på marknaden,inte något europeiskt märke. Men det kommer att bli mer accepterat när europeiska märken kommer med det här i Europa.
@Shogun
Jag har aldrig sagt att diesel är framtiden! Det är den inte.
Hybridteknik är inte heller framtiden - inte som den ser ut idag iaf.
Och ja, hybrid-bilarna har en negativ total påverkan på miljön, enligt principen "dust to dust". Toyota själva är medvetna om problemet. http://www.autonews.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20101018/OEM01/310189979
Så högteknologiskt? Knappast!
Miljövidrigt? Absolut!
Hybridbilarnas uppsving (och dieselns) beror inte på att det är framtiden utan på det fokus klimatdebatten fått på senare tid.
När miljön (ej att föväxla med klimat) åter kommer upp på den politiska agendan kommer både diesel och hybrid att få på pälsen.
Juppe.
Diesel är INTE framtid! Att sedan köpare i Europa vill ha dieselbilar är inte det samma som att diesel är framtid. Att Toyota kommer att köpa dieselmotorer från BMW beror heller inte på att diesel är framtiden. Utan att Toyota kan lägga pengar på annat som man tycker är framtiden,istället för att lägga ner pengar på utveckling av egna dieselmotorer så kan man köpa från BMW. Dieselmotorer som är bra.
Och varför vill BMW ha samarbete med Toyota? Vad är det man vill komma åt tror du? Troligt att man vill utbyta teknik så det ska bli billigare för båda företagen.
Sedan på det sätt hur du beskriver ett hybridbatteri "miljövidrigt",säger en del om hur mycket du egentligen vet om hybrider/batterier. Men hur skulle du vilja beskriva ett vanligt blybatteri? Är de miljövänliga? Och hur påverkar bly människokroppen? Hur många sådan batterier finner du ute i naturen jämfört med vad många batterier till hybridbilar som finns ute i naturen?!
Och att hybrider än är i sin linda vad gäller utveckling i förhållande till diesel/ottomotorer hur länge har inte de utvecklats. Nackdelen med hybrider än är att de fortfarande är relativt dyra. Men det kan ändras snabbt allteftersom som tekniken utvecklas och mer säljs,då köpmotstånddet mot hybrider släpper när de "rätta märkena kommer med hybrider",en del med teknik köpt från Toyota. Hybrider del av framtiden. Diesel en del av forntiden på utdöende och något vi ska bortifrån.
Så att tro att Toyota/Lexus ligger efter inom R&D är nog bara en tro.......
Sedan hur är det med kvaliten i längden? Något du inte tog upp.
Skriv ny kommentar
-
Logga in eller registrera dig för att kommentera