Topplista augusti 2012: Mest registrerade bilarna

Topplista augusti 2012: Mest registrerade bilarna

Publicerad 2012-09-03 15:51
Nyheter

Volvo V70 var med ett försprång på bara 26 bilar den modell som sålde bäst i augusti. Men totalt sett är VW nu större än Volvo.

Volvo V70 har länge varit den bäst säljande bilmodellen i Sverige, men försprånget till tvåan Volkswagen Passat blir allt mindre och i augusti var det endast 26 bilar som skilde konkurrenterna åt – Volvo V70 såldes i 1 379 exemplar under månaden och Volkswagen Passat såldes i 1 353 exemplar. Räknat på alla månader hittills i år har dock Passat en bit kvar med sina 11 116 registrerade exemplar mot V70:s 13 691.

Jämfört med juli i år har Kia Cee’d halkat ned på listorna medan Volkswagen Golf och Volvo S/V60 sålt bättre. Siffrorna kommer från Bil Sweden.

Men inräknat alla modeller så har Volkswagen i augusti gått om Volvo som den biltillverkare som säljer flest nya bilar i Sverige, hävdar Dagens Industri som tagit del av siffror från analysföretaget Vroom.

Totalt registrerade Volkswagen 3 888 nya bilar under augusti, medan Volvos siffra uppgår till 2 872 bilar. På tredje plats kom Audi med 1 545 bilar, följt av Toyota med 1 307 bilar och Kia, 1 306 bilar.

Nyregistreringar augusti 2012:
(Antal registreringar augusti 2011 inom parentes)

1. Volvo V70, 1 379 (1 772)
2. Volkswagen Passat, 1 353 (1 606)
3. Volkswagen Golf, 1 053 (1 420)
4. Volvo S/V60, 752 (831)
5. Kia Cee’d, 473 (509)
6. Audi A4, 420 (471)
7. Renault Clio, 418 (465)
8. BMW 5-serie, 417 (452)
9. Audi A6, 410 (378)
10. Volkswagen Polo, 404 (657)

Nyregistreringar januari-augusti 2012:
(Antal registreringar januari-augusti 2011 inom parentes)

1. Volvo V70, 13 691 (13 872)
2. Volkswagen Passat,11 116 (9 558)
3. Volvo S/V60, 8 494 (8 852)
4. Volkswagen Golf, 7 275 (8 923)
5. Kia Cee’d, 4 314 (4 460)
6. Volvo V50, 3 915 (6 349)
7. Volvo XC60, 3 726 (4 293)
8. BMW 3-Serie, 3 449 (3 221)
9. Ford Focus, 3 316 (3 585)
10. BMW 5-serie, 2 997 (3 818)

Diskutera: Vad tycker du om topplistan för augusti?

Artikeln har
64
kommentarer

Ja Mistro, din analys håller jag med om, en cab eller Coupe är ju inte så väldigt praktisk men ger ju en mer avslappnad eller sportig karaktär och det är ju en viss livsstil.

Ja man kan ju tolka ordet "livsstil" som man vill... ;)
Själv tolkar jag det i sammanhanget som så att den som köper en V60 lika gärna kunde ha köpt en S60 ( när det nu är en Volvo som man vill ha ) vad gäller utrymmen medan den som köper en Passat har gjort det med en stor tanke på dess lastutrymme.
Anser nog att det utgör en viss skillnad att köpa en kombi utan att behöva en mot att man faktiskt behöver det ....Sen kan man ju kalla alla faser i livet för livsstil om man vill.

Dock betyder ordet i "Min bok" något åt det finare hållet,..lite som att köpa en Cabriolet eller Coupe...kul häftigt,coolt ja det mesta utom praktiskt.

Om V60 är en "livsstilsskombi" så undrar jag vilken livsstil som avses.
V60 har små bakrutor, höga plåtsidor och baktill en massa skarpa veck och kanter och detta verkar mer vara en instängd och kantig livsstil för mig.

"Lc4ever": Nej jag blandar inte ihop något och jag vet att V60 vill vara i "storbilsklassen" och rankas även som en stor bil utav t.e.x Folksam.
Dock är den som du säger mer att beakta som en mellanklassbil även om den är längre än dem flesta i den klassen.
Som jag har sagt tidigare så finner jag en kombi intressant enbart om den kan fungera som en sådan och det gör inte V60.

Bilen må ha hur många andra goda egenskaper som helst men det gör den tyvärr inte till någon bra bil att lasta något i.
Jämförelsen med Passat anser jag haltar på alla punkter då jag är ganska säker på att V60 köpare inte intresserar sig för utrymmet i bagaget det minsta.

Vill man bara ha en vettig och prisvärd kombi med fokus på lastutrymme så finns det flera att välja på i klassen under:
Focus,Octavia,Astra,Ceed,Megane,i30 eller varför inte en Cruze mfl. ?

V60 anser jag mer är en "Livsstilskombi" än en vettig familjebil och torde inte i någon större utsträckning tävla om samma kunder som Passat.

V60n är bredare och högre (dock säkert ej i lastutrymmet) än passaten men passaten är ca 13 cm längre än V60n, och passaten har 100 liter större bagageutrymme, med bekostnad på utseendet.

@Mistro, jag tror att du blandar ihop modeller eller har en gammal modellbild av VW och Volvo.
Om man står och väljer på en Volvo i V60-storlek så är Golfen motsvarande i VW och V70 motsvarar Passat.
Sedan kan jag förstå varför Volvo säljer dåligt, överprisade mot vad man får.
Man får mycket mer bil för priset om man väljer VW än Volvo och som tjänstebil kanske man i praktiken bara har dessa att välja mellan. BMW, AUDI, Mercedes är lite för dyra.

inte ett ord i vi bilägare idag heller om volvos usla försäljning! Vad kan det bero på??

Mistro, Sportback, vårt bruttopris blev 343.000 för den bilen, dock inkl. vinterdäck, dragkrok med backkamera etc. Hade vi haft sportbacks spec (vi får inte välja heller detta) hade saken varit i ett helt annat läge, dock kvarstår problemet (för mig) med stolarna.
Hursomhelst jag tyckte bilen var fin i övrigt och förstår att det finns folk som gillar den.

Lustigt. inte ett ord om volvo personvagnars rapport idag här på vi bilägare.
Verkar inte ljust , trodde inte det var så illa!!

"Henr1k" : Såg nu att priset på Passaten redan hade tagits upp men utan att fördjupa sig väldigt mycket ( vilket man kanske borde ) i Vw´s hemsida så framstår det att just den bilen som du pratade om kostar ca 300.000kr med metallic,..men det är förståss inte svårt att peta in bra mycket mer pengar.

Anledningen till min kommentar om V60 kontra Passat är att jag inbillar mig att folk i allmänhet köper en kombi för att de behöver dess lastutrymme.
Behöver man då en bil i Passatens storlek så blir ju V60 väldigt liten varpå jag därför inte tror att dem flesta jämför mellan just dessa bilar.
Men visst ...behöver man inte bagaget så är alla jämförelser relevanta även om de kan tyckas halta.
( För mig är i alla fall inte V60 något alternativ p.g.a sitt skämt till bagage men där föll även V50 )

Skriv ny kommentar

Logga in eller registrera dig för att kommentera

Senaste nytt

Sök

Logga in

Det är dumt att betala för mycket i försäkringspremie. Nu kan du här på sajten kolla om du betalar rätt pris. Gör en snabb jämförelse och spara tusenlappar!

Omröstning

Borde EU införa strängare utsläppskrav för nya personbilar?
Visa tidigare undersökningar

Få vårt nyhetsbrev gratis

Följ Vi Bilägare på Facebook