Nästa artikel
Nya A+-regler för dubbdäck – här är nyheterna
Nyheter

Nya A+-regler för dubbdäck – här är nyheterna

Publicerad Idag 7:18 (uppdaterad Idag 7:23)
Nya nordiska regler tvingar däcktillverkarna att kombinera högt vintergrepp med mindre vägslitage. Resultatet är flera nya tekniska lösningar.

I år införs nya regler för dubbdäck. De måste kombinera hög greppnivå med mindre påverkan på vägarna och miljön.

Reglerna går under namnet A+ och gäller i hela Norden.

– Dubbdäcken står inför sitt största teknikskifte på många år, säger Vi Bilägares däckexpert Nils Svärd.

Reglerna innebär att däcktillverkarna har behövt tänka om. Nokian har fått en hel del uppmärksamhet för det nya dubbdäcket Hakkapeliitta 01 där dubbarna fälls ut när det är kallt och fälls in när det är varmt.

Enligt Nokian förbättras isgreppet med upp till tio procent och våtgreppet med upp till fem procent jämfört med däckets föregångare.

Goodyears uppdaterade däck har en ny geometri på dubbstiftet. Däcket har dock lika många dubbar som tidigare. Foto: Goodyear
Reglerna innebär ett stort teknikskifte, enligt Vi Bilägares däckexpert Nils Svärd. Foto: Niklas Carle

Konkurrenten Continental har lanserat dubbdäcket IceContact 8 medan Goodyear och Michelin valt att uppdatera sina befintliga dubbdäck.

Continentals nyhet på IceContact 8 är ett system kallat Twin Stud som består av två olika typer av dubbar: en för acceleration och inbromsning och en för stabil styrning.

Hos Goodyear innebär uppdateringen av dubbdäcket Ultragrip Arctic 2 en ny geometri på själva dubbstiftet, men antalet dubbar förblir detsamma som tidigare.

Håll utkik efter Vi Bilägares test av dubbdäck som publiceras inom kort. Där ingår bland annat däcken från Nokian, Michelin och Goodyear, men tyvärr inte Continental som inte hann bli tillgängligt i vår testdimension innan körningarna började.

Då börjar reglerna gälla
  • Från och med januari 2026 krävs ett godkännande enligt de nya reglerna för att en tillverkare ska få lansera ett nytt dubbdäck.
  • Nästa steg är att alla nytillverkade däck måste uppfylla de tuffare kraven från och med januari 2027.
  • Det är fortfarande tillåtet att sälja äldre, redan producerade däck fram till 2029.

Ämnen i artikeln