Kvinnor löper 60 procent högre skaderisk i bilolyckor än män. Det visar en ny studie från tekniska universitetet i Graz i Österrike.
Forskarna har granskat data från österrikiska bilolyckor som inträffat under tolv års tid. Det visar sig att kvinnor får betydligt allvarligare skador än män även i låg hastighet – framför allt i bröstet, ryggen, armarna och benen.
Skadorna blir ännu värre för kvinnor som är 50 år eller äldre. ”Risken att skadas allvarligt eller omkomma är mer än dubbelt så hög för dem i dessa fall”, uppger universitetet.
”Krockdockor av väldigt små kvinnor representerar inte vad vi ser i verkliga olyckor”
Kvinnor sitter oftare på passagerarstolen än män, och det påverkar resultatet. Men även med hänsyn till detta löper kvinnor högre risk för allvarliga skador än män vid en krock.
Det beror bland annat på dåliga krockdockor som ofta bara är mindre versioner av manliga krockdockor. Euro NCAP har dock infört tester med kvinnliga krockdockor och även svenska VTI har visat upp en kvinnlig krockdocka.
– Kvinnor är inte små män, och krockdockor av väldigt små kvinnor representerar inte vad vi ser i verkliga olyckor, säger Corina Klug på institutet för bilsäkerhet på TU Graz.
Hon har tydliga rekommendationer för att vända trenden. Passagerarstolen ska inte lutas för mycket – då fungerar inte krockkudde eller säkerhetsbälte som det ska. Framtidens bilar behöver också ha smartare system som känner av hur stor och tung personen i stolen är.
Utöver det behövs bättre krocktester med realistiska krockdockor och tjocka vinterjackor ska undvikas helt.