Nästa artikel
Dyraste bilen som sålts på auktion
Nyheter

Publicerad 15 juli 2013 (uppdaterad 15 juli 2013)
Denna Mercedes W196 F1-racer från 50-talet har krossat alla tidigare rekord. Aldrig har en bil sålts så dyrt på auktion.

Den Formel 1-bil som kördes av argentinaren Juan Manuel Fangio år 1954 då han vann världsmästerskapet har nu sålts på auktion.

Priset landade på en summa som med god marginal innebär ett nytt världsrekord – 197 miljoner kronor. Vem den nya ägaren är vet vi inte men auktionen ägde rum under helgen på Goodwoodfestivalen i Storbritannien. Bilen, som drivs av en rak 8-cylindrig motor på 2,5 liter, har tidigare funnits på olika museum tills den såldes till privata händer under 1980-talet.

Innan denna Mercedes gick under klubban var det en Ferrari 250 GTO Testa Rossa från 1957 som innehade auktionsrekordet. Den såldes 2011 för 109 miljoner kr.

Men även om Mercedesen som nu sålts är den dyraste bilen såld på auktion, så är den inte den dyraste bilen som sålts över huvud taget. Världens dyraste bil är fortfarande en Ferrari 250 GTO från 1962 som såldes i en privat affär förra året – för 250 miljoner kr.

Diskutera: Tror du att detta var en bra affär?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

#1 • Uppdaterat: 2023-03-21 08:26
Gäst (ej verifierad)

Har svårt att tro att köparen gjort en bra affär, marknaden för sådana här bilar är alldeles för svajig så de köps nog av andra anledningar än som rena investeringsobjekt.

#2 • Uppdaterat: 2013-07-15 13:24
Hackenbush

Allt handlar om att köpa och sen sälja i rätt tid. Det kan bli en god affär men med det priset vill det till att besöka en aktion med penningstarka köpare.

#3 • Uppdaterat: 2013-07-15 16:36
Gäst (ej verifierad)

En så gammal Merca som inte är sönderrostad. Unikt ;-)

Nä, en vagn som vunnit F1-VM rattad av tidernas bästa racerförare är värd denna summa alla dar i veckan. Hoppas att köparen iaf har lite förstånd eller kunskap om bilen och inte enbart köpte den som en ren investering.

Om jag var köparen skulle jag placera den i huset så att jag kunde beundra den varje kväll från soffan med en god malt som tillbehör.

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.