Lada Largus.
Lada Largus.

Dacia Logan blir rysk Lada Largus

Publicerad 2012-07-24 11:26
Nyheter

Lada Largus har börjat säljas i Ryssland. Bilen är ett första resultat av alliansen mellan Renault, Nissan och ryska Avtovaz.

Renault-Nissan meddelade i maj att fordonskoncernen blir majoritetsägare i Avtovaz – Rysslands största biltillverkare – och därmed också tar kontroll över märket Lada.

Alliansens första projekt heter Lada Largus. Modellen är i själva verket en lätt omsminkad Logan MCV från Renaults rumänska lågprismärke Dacia. Kosmetiskt är det inte mycket som skiljer bilarna åt, endast kylargrillen och emblemen är nya.

Bilen säljs i tre versioner, antingen som personbil med fem eller sju sittplatser eller som regelrätt skåpbil, och när det gäller motorer står två fyrcylindriga bensinare på 1,6 liter till buds, 89 eller 107 hästkrafter. Femväxlad manuell låda är standard och det enda alternativet.

I dagsläget har Lada inga planer att lansera Largus utanför Ryssland.

Diskutera: Vad tycker du Lada Largus?

Artikeln har
4
kommentarer

såg att valmet i finland byggt lada samara! kanske var det dom som exorterades till sverige o inte de ryska
http://www.teknikensvarld.se/bildgalleri/bilar-producerade-hos-valmet/?p=14
o de byggde ju även en hel del saabar! :-)

Vi får hoppas att Renault ser över kvalitén om den ska tillverkas i Ryssland.
De Lada som tillverkades och exporterades till Sverige var verkligen inte bra.

Även vi borde klara oss med billigare bilar, även om mycket är bra har vi onödigt tjafs på våra bilar.

Jo det blev som jag trodde,...Dacia blir Lada och det är väl bara till att gratulera alla ifrån tillverkare till kunder d.v.s om kunderna förstår att underhålla den "avancerade" tekniken. :)

Skriv ny kommentar

Logga in eller registrera dig för att kommentera

Senaste nytt

Sök

Logga in

Det är dumt att betala för mycket i försäkringspremie. Nu kan du här på sajten kolla om du betalar rätt pris. Gör en snabb jämförelse och spara tusenlappar!

Omröstning

Borde EU införa strängare utsläppskrav för nya personbilar?
Ja, det behövs för att komma till rätta med miljöproblemen.
33%
Nej, kraven på nya bilar är tillräckliga.
67%
Totalt antal röster: 198
Visa tidigare undersökningar

Få vårt nyhetsbrev gratis

Följ Vi Bilägare på Facebook