Nästa artikel
Bilkaos efter konkursen – polisanmälningar läggs ned
Nyheter

Bilkaos efter konkursen – polisanmälningar läggs ned

Publicerad Idag 14:00 (uppdaterad Idag 15:29)
Flera ägare kan bli av med både bil och pengar efter att bilhandlaren Funny Garage gått i konkurs. Flera av polisanmälningarna av bolaget har lagts ned.

En bilhandlare i Skövde som specialiserat sig på att importera USA-bilar gick nyligen i konkurs, och flera bilägare har nu hamnat i kläm.

Polisen har fått in tolv polisanmälningar mot bolaget, som heter Funny Garage, enligt Sveriges Radio. Bilägarna riskerar tillsammans att förlora flera miljoner kronor i konkurshärvan.

Men nästan alla anmälningar har lagts ned av polisen, uppger P4 Skaraborg. Anledningen är att ärendet klassas som civilrättsligt snarare än polisiärt och i flera fall har det heller inte gått att bevisa något brott som exempelvis bedrägeri.

Många av kunderna kan få tillbaka sina bilar, men mellan 15 och 20 kunder kan förlora både sin bil och pengarna.

– Många är förstås upprörda, säger den ansvariga konkursförvaltaren Erik Gabrielsson till kanalen.

För ägare som lämnat in sin bil till försäljning, och där bilen hunnit byta ägare kan det i vissa fall bli svårt att få ut pengar om handlaren går i konkurs. I ett konkursbo brukar nämligen skulder till Skatteverket och bankerna prioriteras högre.

Funny Garage omsatte över 87 miljoner kronor under 2024 och hade då sju anställda. Enligt sajten E-handel har bolaget dragit på sig elva ansökningar om betalningsföreläggande på nästan 3,6 miljoner kronor.

Ämnen i artikeln