Asbest upptäckt i kinesiska bilar
Kinesiska Great Wall och Chery återkallar 23 000 bilar i Australien sedan lokala myndigheter upptäckt förekomst av asbest.
En asbestskandal rullas nu upp i Australien. Det cancerframkallande ämnet har påträffats i packningar till motorer och avgassystem från Great Wall och Chery. De kinesiska biltillverkarna tvingas nu återkalla totalt 23 000 bilar.
Asbest är förbjudet i Australien sedan 2004, men fortfarande tillåtet i Kina. Importören i Australien medger i ett uttalande att packningarna innehåller små mängder asbest, men hävdar samtidigt att bilarna inte utgör någon hälsorisk.
Great Wall och Chery har funnits på den australiensiska markanden sedan 2009 respektive 2011. Företagen har som mål att så småningom utmana i Europa. Tidigare i år stod det klart att Great Wall blev den första kinesiska biltillverkaren att öppna en fabrik i Europa, utanför Bulgariens huvudstad Sofia.
Huruvida satsningen mot Europa påverkas av återkallelsen i Australien återstår att se. I Sverige totalförbjöds användning av asbest 1982.
Diskutera: Vad tycker du om återkallelsen?
-
Bilder
-
Läs också:
-
Verktyg










Artikeln har 14 kommentarer
Det är fel att använda asbets i bilar. Men vi ska komma ihåg hur mycket asbets vi fortfarande har runt oss i samhället. Ingen springer och blir rädd när de ser ett hus med "Eternit"-plattor.
Som vanligt så är allt som är bra farligt.
Bra att sånt här upmärksammas! Gör om gör rätt Kina!
Att använda asbest i avgassystem är förståeligt men direkt olämpligt eftersom fibrer kan blåsas ut i luften. Packningarna är säkert inte farliga att använda.
men alltihop tillverkas någonstans och ska också tas om hand till slut.
Det är helt ok att åtgärda vid "ordinarie service" eftersom asbetsen i packningarna inte kommer ut förrän motorn rivs. Undrar bara vad en "ordinarie service" kommer att kosta kunden?
Det kan i sammanhanget nämnas att både Great Wall och Chery importeras av Ateco som har meddelat att bilarna inte kommer att återkallas utan kommer att åtgärdas vid orderniarie service. Jag tycker att kinesrna skall hålla sig till att brygga öl. Tsing Tao är världens godaste öl.
Det är inte Kinesernas asbetsanvändning jag kallar "misstag". Vad jag menar är, alla politiker, framstående affärsmän mm. har gjort fel någon gång, men den som står för länge och tänker igenom allt inför nästa steg, kommer att bli stående på ett ben alldeles för länge. Den ende som inte verkar ha några skelett i garderoben är Fredrik Reninfeldt. Inte ens en felparkering har journalisterna hittat.
Undvik kinesiska packningar!
Gillar när miljödebattörer bara diskuterar diverse CO2 siffror men helt glömmer exempel som detta, att få slut på denna ständiga tillverkning av ren skit. Det är ju verkligen slöseri på resurser.
1storstark, göra misstag och göra misstag ... Det här kallar inte jag för "misstag".
Alla har gjort misstag om man gräver bakåt. I Kina pågår hemskheterna nu, i denna stund. Betala lite mer och undvik kinesiska prylar när det går. Det är ett sätt vi "små" kan protestera på.
Hmmmm, och samtidigt har "Calle" garderoben full med lik från sin tid i Lundins Oil ...
Skriv ny kommentar
-
Logga in eller registrera dig för att kommentera