Den som har tre-fyra miljoner till övers har nu chansen att åka som en Beatle.
Den som har tre-fyra miljoner till övers har nu chansen att åka som en Beatle.

McCartneys Aston Martin till salu

Publicerad 2012-10-30 13:46
Nyheter

Ett stycke bil- och musikhistoria går under klubban när Paul McCartneys tidigare Aston Martin DB5 auktioneras i London.

Bilen levererades splitter ny till Paul McCartney strax innan Beatles världsturné 1964, några veckor efter inspelningen av filmen A Hard Day’s Night. McCartney körde DB5:an under sex år innan den såldes 1970, samma år som Beatles splittrades.

Den nyrika Beatlen valde kulören Sierra Blue och svart läderklädsel och snålade heller inte med utrustningen, som bland annat omfattar en bilgrammofon.

När bilen ropas ut vid brittiska auktionshuset RM Auctions den 31 oktober väntas priset sluta på 300 000-380 000 pund, vilket motsvarar 3,2-4,1 miljoner kronor.

Diskutera: Vad tycker du om auktionsobjektet?

Artikeln har
5
kommentarer

Såg ett intresssant program igår som b.la handlade om DB5 som Bond-bil.
Aston fick bearbetas hårt för att vilja samarbeta med filmteamet och den legendariska bilen höll på att bli något helt annat än just Aston Martin.
Det framgick att bilen kostade 4500 pund som ny och man lade sedan 25000 Pund på ombyggnad.
Det som tyvärr inte framgick var hur mycket utav all "gadgets" som faktiskt fungerade så som det visades i filmen.
Vill t.e.x minnas att jag som barn retade mig på att bilen inte verkade ha någon taklucka ...

Man kan nu efter hand undra hur det hade gått för Aston utan dess medverkan i Bondfilmerna?
Tydligen hade man även haft en hel del tekniska bekymmer med DB5 under inspelningen ,..inte minst att bilen gick på 3 Cyl. ( inte direkt vad man förknippar med kvalite ) ;)

Håller med prestigelös, låg midjelinje får alltid en bil att se elegantare ut.
Tyvärr är de flesta designers idag mest inne på att bilar skall se makalöst tuffa ut och "Dataspels" eller "Mad Max" liknande och det kanske tilltalar den yngre generationen. Jag föredrar eleganta bilar för dessa linjer är mer tidlösa och håller längre än de snabba trender man ser idag.

Kan bara instämma i att bilarna var vackrare förr...

Den har heller inte en högt uppdragen akter som så många av dagens GT-vagnar, det är inte mycket plåt mellan bakhjulets överkant och sidofönstret vilket tillsammans med den låga midjan får bilen att se oerhört elegant ut.

Vilken skönhet.

Bilarna var vackrare förr.

Skriv ny kommentar

Logga in eller registrera dig för att kommentera

Senaste nytt

Sök

Logga in

Det är dumt att betala för mycket i försäkringspremie. Nu kan du här på sajten kolla om du betalar rätt pris. Gör en snabb jämförelse och spara tusenlappar!

Omröstning

Tror du att starkare gatubelysning leder till högre hastigheter och fler trafikdöda?
Visa tidigare undersökningar

Få vårt nyhetsbrev gratis

Följ Vi Bilägare på Facebook