Skulle gärna höra lite åsikter om dessa bilar av de som har sådana.Vilka brister och fel även det ni tycker är bra.
Har inga erfarenheter av dessa märken alls,inte mer än att alla som man pratar med varnar en för ford.
Ändå var det forden som var skönast och tystat att köra av dem bägge,så visst är man kluven vilken man kan tänkas köpa.
Har inte heller allt för stor erfarenhet av något av märkena men Ford är känd för att vara rostburkar så skulle nog lägga pengarna på en Hyundai.
Jag håller med dig Hyundai är en trevlig bil men inte speciellt tyst på svensk väg.
Ford Kuga tycker jag är mycket trevlig att köra med ett mycket fint avstämt chassi. Verkar också ha okej kvalitét. 96.3% utan väsentliga fel hos DEKRA.
Angående rostskyddet så fick den en 4 av 5 möjliga i ViBs rosttest. Hyundai ix35 fick 3 av 5...
Oj oj där ser man, då kanske Forden är smartare för en gångs skull.
Verkar inte som läsarna har några av dessa bilar...
Ford Kuga är snyggare i mina ögon,om den sen är bättre i längden är en annan femma. Honda CRV är vettig annars för att sätta ännu mera griller i huvudet på dig.
Jag skulle helt klart rekomendera Hyundai långsiktigt då dessa generellt håller en klart bättre långtidskvalitét än modernare Fordar enligt mina erfarenheter som personbilstekniker.
Vi har bara haft in en eller ett par bilar av just Ford Kuga-modellen på mitt jobb hitills men en av dessa vet jag drabbades av många elfel och fick bla bärgas till Ford vid flera tillfällen och ägaren var inte alls nöjd med den, må hända att det kan ha varit ett måndagsex men det finns trots allt betydligt fler av Fordarna än Hyundai enligt mina erfarenheter som sagt så därför skulle jag rekomendera ett säkrare kort för att undvika liknande situationer.
Shogun.Håller med dej om att forden är snyggare,men Hanzzon har en poäng med att hyundai skulle vara mer problemfri.
bull_69.
Det har Hanzzon säkert han brukar vara påläst. Jag kör själv Hyundai i40 nu,våran första Hyundai. Hittills är den felfri,peppar peppar. Den har nu gått 1700mil och indikerar att det är dags för service som jag just nu ringer om att få.
Nu har du chansen att vara med och tävla om tio biljetter till premiären av Scandinavian Open på Karlskoga Motorstadion den 1-2/6.
Bilprovningens besiktningsstatistik för 2012 visar att Sveriges motorcyklister vårdar sina motorcyklar. Hela 78 procent av motorcyklarna godkändes utan anmärkning, trots att var fjärde motorcykel är över 20 år gammal. Bland de tio vanligaste besiktade fabrikaten toppar BMW listan över flest godkända (87 procent).
En motorcyklist är ute på en slingrig landsväg när han närmar sig en kurva och en motorcyklist från andra hållet kommer utanför sin fil.
Ärligt så tror jag du skulle bil lika nöjd med båda! Men måste man välja så skulle nog Hyundai IX35 vinna, den har nog lite bättre rostskydd.