Har beställt en VW Phaeton V10 tdi 2005 (ca 10.000 mil) från Tyskland ... leverans om ca 3 veckor.
Gissa om jag längtar tills vecka 6 :o)
Jag ska gärna rapportera ... om någon är intresserad av att läsa?
Bilen kostar 18.800 eur och agenten ca 25.000 sek. Vilket väl betyder ca 196.000 totalt.
Bilen ska vara i toppskick, maxutrustad, svart utan emblem .. annonsen med bilderna försvann tyvärr strax efter jag skickat beställningen.
Men får man verkligen benämna "solvagnen" som ett monster Peugeote-Pär? :o)
Nåja, trampar man, är den milt sagt brutal i sitt beteende :o)))
Gratulerar, jag har alltid tyckt att det är den absolut bästa premievagnen sett till vad man får för pengarna (bortsett från Saab förstås :-D).
Kul att du satsar på en riktig lyxbil !
Ska bli intressant att få reda på dina synpunkter och dina erfarenheter så småningom.
Men blir inte skatt och försäkringskostnader rätt saftiga?
Ja en V10 dielsel är ett monster, hur roligt som helst!
Bra kurs på bilen ändå, hoppas du kommer få skoj med bilen. Grattis
Helt otroligt att man kan få så mycket lyxbil för sketna 200 000 spänn. Fortsätt gärna rapportera om bilen när du fått den.
En tanke slog mig just. Här har jag nyligen beställt en V50 D2 för 251 000.......känns lite blekt i jämförelse med en Phaeton för 200 000.
Jag får trösta mig med driftskostnads-argumentet, fan va gammal och tråkig jag kände mig nu.......
Vi får för din skull hoppas att luftfjädringen fungerar som den ska (om den har det ??)
Låt ingen verkstad som inte kan bilen röra den, bilen får inte lyftas förens den satts i verkstadsläge.
Läst på annat forum: "Det är inget fel på luftfjädringen bara man regelbundet rengör runt luftbäljarna"
Det är trevligt med lyxigare bilar som skiljer sig från Svenssonmärken, men det kan ge problem.
Jag hade en bekant med mycket pengar och stort bilintresse.
Han köpte under senare hälften av 1990-talet en fläskmerca med så mycket utrustning som möjligt.
Den var verkligen fin, stor (lite väl stor ibland), inte så rymlig med sina svällande skinnklädda säten.
Den var långt från felfri, många småfel, t.ex. krånglande ACC, navigation och ljudanläggning.
Men det värsta var när han blev påkörd och intryckt fram och bak.
Utan bil i fyra månader.
"Till såna här bilar finns det ingen lagerhållning på reservdelar" blev beskedet från bilfirman, "de levereras direkt från fabriken".
Han stod ut i fyra år sedan tog han ett beslut att köpa en enklare mindre bil.
Efter ett antal provkörningar blev det ännu en fläskmerca för drygt 1,3 mille!
Han gillade ingen av de övriga han provat.
Det är tydligen lätt att bli bortskämd.
Så Jes, nu vet du vad som väntar dig, du kommer säkert att se på alla med förundran som köper simpla standardbilar till lyxpriser.
Jes, kollade du den här?
http://www.blocket.se/helsingborg/Volkswagen_Phaeton_V10_5_0_TDi_Aut__Fu...
Kanske inte lika bra köp, men kolla reg.plåten!
Jag har både kollat och provat den bilen saabnisse. Dels är den lite skabbig och viktigast av allt, den saknar drag ... hmmm, dragkrok alltså. Men reg-skylten är annars passande :o)
Finns en i Ljungby med drag men 22000 mil på mätaren, dessutom ville säljaren ha extra för godkända däck på originalfälgarna. Bilen i Tyskland är mera utrustad och med ca halva miltalet, god historik, köps av VW-handlare och i samma pengar.
.
Helt klart att, efter varje provkörning och jag satte mej i Passaten för hemfärd, satt frun plötsligt obehagligt nära :o)
Skatten ligger på ca 11000 och försäkringen nog ungefär det samma. Bilen kommer att kosta omkring dubbelt mot Passaten men jag har ju sålt min sommarbil vilket kompenserar lite.
Ska höra med direktörerna på jobbet om de kan behöva limousinservice, då kan jag kanske få ett extra bränslekort :o)
Klart att det blir en dyr bil att hålla ... men nu, ungarna utflugna och små lån på huset .. så, om någonsin i livet, är det Nu.
Nu har du chansen att vara med och tävla om tio biljetter till premiären av Scandinavian Open på Karlskoga Motorstadion den 1-2/6.
Bilprovningens besiktningsstatistik för 2012 visar att Sveriges motorcyklister vårdar sina motorcyklar. Hela 78 procent av motorcyklarna godkändes utan anmärkning, trots att var fjärde motorcykel är över 20 år gammal. Bland de tio vanligaste besiktade fabrikaten toppar BMW listan över flest godkända (87 procent).
En motorcyklist är ute på en slingrig landsväg när han närmar sig en kurva och en motorcyklist från andra hållet kommer utanför sin fil.
Trevligt..
Vad fick du pynta för monstret?