Håkan Bäcklund är senior editor på Vi Bilägare.

 

Bloggen har upphört den 2 mars 2012.

T som i trams...

Publicerad 2012-02-03 14:54
Håkan Bäcklund

Jag läser att Bilprovningen numera godkänner att bokstaven Z bokstaveras även Zlatan. Det är väl ett tidens tecken om något. En sökning på internet ger omedelbart 52 miljoner träffar på namnet Zlatan.

Men när det gäller Bilprovningens egna regler för bokstavering så vore det väl på sin plats om man enbart använde sig av bilmärken och –modeller. Det skulle till exempel kunna innebära att Z bokstaverades varken Zäta eller Zlatan, utan Zephyr.

Och när vi ändå är inne på Ford så kunde A bokstaveras Anglia.

Men sen..? För att bokstavera registreringsskyltar behövs inte hela alfabetet eftersom bokstäverna I, Q, V, Å, Ä och Ö inte är tillåtna på grund av att de kan förväxlas med J, O, W, A, A respektive O. (I personliga regskyltar är dock alla alfabetets bokstäver tillåtna.)

Vad sägs om att skapa ett eget bokstaveringssystem grundat enbart på bilmärken och –modeller! Med den kunskap som ni läsare av Vibilagare.se besitter om bilar som borde det inte vara något problem att sätta ihop en bilbokstaveringslista.

För er som läser tidningen Klassiker finns hjälp att få i Klassikerkalendern där alla årets dagar även är bilnamnsdagar. Ofta är dessa snarlika de riktiga namnen utom i dag, den 3 februari, då Diplomat delar namnsdag med Disa och Hjördis.

Vi försöker med en bokstavsstafett i bloggen. Jag börjar alltså med A som i Anglia men det är förstås tillåtet att föreslå andra märken eller modeller på A innan man går vidare på B och så vidare. Vi tar med även I, Q, V och den som lyckas hitta någon bil för att bokstavera Å, Ä och Ö får ett pris. Observera att Austin inte godkänns för att bokstavera Å.

H som i helgpyssel!

Artikeln har
47
kommentarer

Utifall det finns några okunniga där ute tänkte jag lägga in lite info:
Volvo ÖV 4 var Volvos första bilmodell, där "ÖV 4" står för "Öppen Vagn 4 cylindrar". Modellen introducerades på marknaden 1927, men redan den sista veckan i augusti 1926 skickades ett pressmeddelande ut med bilder på bilen. Bilen har av eftervärlden fått smeknamnet "Jakob" vilket ska ha sitt ursprung i den förseriebil av 10 byggda vid AB Galco (G.A. Lindquist & Co.) på Hälsingegatan 41 i Stockholm, som blev klar den 25 juli 1926 då Jakob har namnsdag.

Synd att Bäcklund inte inkluderat husvagnar, då hade ö gått som en dans = Öggestorp

Då är Åkdon väl också okay?
.
Ä är svårt .... Vad med " Äsch, en Toyota"?
;o)

Mr Colt; där satt det!

Ö=Öppen vagn 4 cylindrar.

Var det inte så att Tatraplan kallades "Ödlan" i folkmun?
I så fall är Ö knäckt.

Ä = AE =Aero (det gamla tjeckoslovakiska bilmärket).

Glömde dubbel-W så JAG säger Wiesmann eller Wolsley.....

Ö = Omega EVO.....

Ä = AE = Saab Aero

Skriv ny kommentar

Logga in eller registrera dig för att kommentera
Senaste nytt

Sök

Logga in

Undersökning

Bör Sverige införa förbud mot mobiltelefon bakom ratten?

Få vårt nyhetsbrev gratis

Följ Vi Bilägare på Facebook