Prius-batteri från skroten
Att äga bil och att se den i ett framtidsperspektiv handlar inte bara om att titta på markandsvärdet utan än mer viktigt är det att se vad bruksvärdet ger.
Som ni kanske minns skrev jag för en tid sedan om Prius-ägaren som hamnat i bryderier när verkstaden upptäckte att det var fel på en cell i hybridbatteriet. Ett befarat utmattat batteri skulle kosta en bra bit över 20 000 kronor att få utbytt – och detta på en bil som enligt begprislistorna står i ett marknadsvärde på ungefär samma belopp.
Kunden tog slutligen efter moget övervägande beslut på att låta Toyota-verkstaden öppna batteriet till en kostnad av 5 700 kronor för att om möjligt hoppas på begränsad skada – men dessvärre visade det sig att batteriet också var helt slut.
Första generationens Prius såldes inte ens i över 1 000 exemplar och att hitta en smälld Prius – och helst inte baksmälld – på skroten är inte det lättaste.
Räddningen stod till slut att finna hos Autodemontering i Sjöbo. Ett hybridbatteri som verkat i 20 000 mil, tusen mil längre än den drabbade kundens bil, visade fortfarande rätt effekt.
Kunden fick köpa det för 5 750 kronor inklusive frakt. Toyota-verkstaden återmonterade batteriet utan extra kostnad – snyggt gjort! – och nu rullar Priusen vidare. Och totalfakturan slutade på ”bara” 11 450 kronor.
Enligt Toyota är det ytterst få hybridbatterier i landet som lämnat in på grund av utmattning och då finns det ändå bilar (bland annat taxi) som har rullat mer än 40 000 mil. Det är just det som den här kunden hoppas på – och att bruksvärdet i sammanhanget också betyder något.


Biltestarbloggen ger dig en inblick i biltesteriets värld.







Artikeln har 20 kommentarer
Det skulle blivit billigare att bara sätta i det nya batteriet utan att öppna det trasiga batteriet. Då skulle kostnaden efter 19 000 mil bara sluta på motsvarande en tusamilaservice av denna Mercedes som kostade fem kronor milen i service.
http://www.vibilagare.se/bilfragan/bilfragan-billigare-service-38140
Vilket i Priusens fall med 19 000 mil motsvarar en kostnad av 95 000 kr.
Jämfört med bilar som brukar göra kopplingsbyten, kamremsbyten, partikelfilterbyten, bromsbeläggsbyten + bromsskivor efter 19 000 mil, måste man nog säga att Priusägaren kom billigt undan i jämförelse.
Han kunde även ha valt detta batteri för 2000 kr från en bil med 14590 mil på mätaren så vart kostnaden 10 öre milen för det gamla batteriet.
http://www.bildelsbasen.se/?link=item&post_id=23434450
VB skriver"
Första generationens Prius såldes inte ens i över 1 000 exemplar och att hitta en smälld Prius – och helst inte baksmälld – på skroten är inte det lättaste."
Jag har fortfarande inte sett någon bil från bilskrotarna som har bilder på krockade Priusar ,där krocken bakifrån kommit i närheten av batteriet som sitter mycket säkert över bakaxeln i bilen.
Att man kan köpa hela motorer från krockade Priusar till mycket låga priser beror på att det inte är någon efterfrågan då motorerna sällan går sönder.
200-300 $ får man en motor för här.
http://www.ebay.com/itm/01-02-03-PRIUS-ENGINE-1-5L-/120658749642?fits=Make:Toyota|Model:Prius&hash=item1c17d268ca&item=120658749642&pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr
PREVIA, och bilägarens batteri i artikeln ovan höll bara 19.000 mil.
Du har helt rätt Thommys, Toyota säger att batteriet håller 180 000 miles eller ca: 29 000 mil.
Här en mer opartisk sida med bilar som körts något mer än 30 000 mil.
http://news.consumerreports.org/cars/2011/02/200000-mile-toyota-prius-st...
http://news.consumerreports.org/cars/2011/05/video-second-generation-toy...
PREVIA, du länkar ju inte direkt till någon opartisk sida, om man säger så, utan det är reklam, helt enkelt.
Nu kan Priusägaren köra ett par mil till som den här taxiägaren.
https://www.mintoyota.se/artiklar/bilkvalitet/70-000-felfria-taximil/
Ovanligt med att alla blocken i batteriet skulle vara slut på en och samma gång tror jag!
Här kan man köpa ett helt batteri med senaste generationens celler för
1199 $ som passar i den äldre Priusen, bara att sätta i kontakten och skruva i några skruvar.
http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=prius+hybri...
trasten
Nja, brukar vara resonemang som att den är törstig, går sönder, säljs till överpris, är ful, är tråkig, är farliga m.m. Man tror sig veta massor om modellen utan att veta nåt egentligen. Så behovet tycks vara starkt att övertala sig själv att detta är skit. Samma tongångar finns ju här också, en modell som man älskar att hata uppenbarligen. Själv är jag mest fascinerade att modellen som "alla" tycker är så tråkig och ointressant väcker såna starka känslor, för det logiska vore ju att den inte väckte några som helst känslor alls.
God smak kanske?
Nja, när Prius gen1 kom så retade sig folk så förbannat på bilen. I och med att gen2 blev vanlig så smälter den numera väl in, även då gen1.
Fortfarande retar sig dock vissa nåt fruktansvärt på denna bil, kanske är det dåligt miljösamvete? För vad kan det annars vara?
Charmigare än efterföljarna, skrev jag! Det säger väl en del om Prius 2 och 3. Ettan är iallafall liten och smidig i stadstrafik.
Att kalla Prius charmig är verkligen att ta i. Prius är en ekonomisk pendlarbil, inget annat, man köper inte Prius för körglädjen utan för "börsglädjen"
Skriv ny kommentar
-
Logga in eller registrera dig för att kommentera