På vardagar svarar Vi Bilägare på läsarfrågor om bilar och trafik. Vill du att vi ska svara på din fråga? Mejla till bilfragan@vibilagare.se.
Fråga: Jag har en BMW Z4 som tänder motorlampan när jag startar den på morgonen. Står att jag inte kan köra med full kraft men det kan jag och motorn går bra.
När jag kört fem kilometer försvinner varningen för att efter ytterligare fem kilometer komma tillbaka och då är motorn slö ... men låter bra! Vet ni varför motorn går som vanligt på morgonen men blir slö när varningslampan tänds igen?
Torbjörn Persson
Svar: Det verkar som om bilen säger ifrån och går in i ett ”limp home mode”, det vill säga att den automatiskt begränsar motorns prestanda för att skydda den från skador.
Vad det är som spökar är ju svårt att veta. Men jag skulle absolut inte köra med röd motorlampa tänd – det kan gå illa. Du borde kolla med din verkstad omgående vad problemet är. Kan möjligen ha med avgasreningen att göra, exempelvis en syresensor.