Arkivbild.
På vardagar svarar Vi Bilägare på läsarfrågor om bilar och trafik. Vill du att vi ska svara på din fråga? Mejla till bilfragan@vibilagare.se.
Fråga: SVT har inte köpt rättigheter att visa WRC, rally-VM, i år. Trist när vi äntligen har en svensk förare, Oliver Solberg, som kör hela säsongen. Jag är intresserad av hur stor del av SVT:s kostnader för sportevenemang som går till bilsport? Är ni på Vi Bilägare också det?
Håkan Robertsson
Svar: Jo, visst tittar många av oss på Vi Bilägare på motorsport, i den mån det serveras från just SVT. Men lika som med andra sporter är insatserna höga då det gäller visningsrättigheter.
Rally har ändock en särskild plats i hjärtat hos oss i Norden, som är intresserade av motorsport. Spontant vill vi se mer, även från klubbverksamhet.
Jag ställde din fråga till SVT Sport, där nyhetschef och ansvarig utgivare Johanna Bäckström Lerneby svarar så här:
”För tillfället äger vi på SVT Sport inga live-rättigheter till motorsport. Apropå Oliver Solberg är det TV4 som äger rättigheterna till WRC. Vi bevakar rally-VM i vår ordinarie nyhetsverksamhet.”
I svaret bifogas också SVT:s klipp från Monte Carlo-rallyts seger-ceremoni som visar en champagnesprutande och glädjestrålande Oliver Solberg med kartläsare Elliot Edmondson – en sekvens på 36 sekunder från TV4. Förhoppningsvis får vi ser mer 2027?