"Volkswagen håller en hög och jämn nivå på alla sina personbilar när det gäller rostskyddsbehandling", svarar Vi Bilägare.

Bilfrågan: Rostskydda Volkswagen Beetle?

Publicerad 2012-10-19 08:25
Bilfrågan

"Jag har beställt en Volkswagen Beetle. Är det värt att göra en rostskyddsbehandling omgående?" Vi Bilägare svarar.

Vi Bilägare svarar vardagar på läsarfrågor om bilar och trafik.

FRÅGA:
Jag har beställt en Volkswagen Beetle -12. Är det värt att göra en lackkonservering och även en rostskyddsbehandling omgående?

Niclas Eriksson

SVAR:
Volkswagen håller en hög och jämn nivå på alla sina personbilar när det gäller rostskyddsbehandling, detta gäller även Beetle. Om läsaren ska behålla bilen länge så rekommenderar vi ändå en rostskyddsbehandling så snart som möjligt.

Thomas Widström, Rostskyddsmetoder

Diskutera: Hur nödvändig är en rostskyddsbehandling?

Artikeln har
20
kommentarer

Spricker lacken så är det nog skit samma hur bra rostskyddad bilen är ändå.

Lacken är ju en av VW:s många problembarn, dvs. kan börja spricka redan efter ca. 3-år? Hur bra en bil är skyddad mot rost *går inte* att lista ut på förhand.

När man rostskyddar en bil är det inte bara bilens kaross som skyddas utan även andra detaljer tex. bromrör, att behöva byta ut alla bromsrör kan kosta lika mycket som en komplett rostskyddbehandling

Beetle är till för de riktigt gamla. http://alturl.com/jg7q9

"Hyundaimannen" : Nej du köper ingen bil utav mig för 5000Kr,ledsen att du missade ironin.
En bilhandlare köper mina bilar för i bästa fallet halva bilens nypris i det skick som den är.
Priset som jag betalar är för att slippa struliga bilar som kan haverera när som helst,..att bilen är hyfsat miljövänlig samt inte minst att min familj åker säkert.

Budgeterar inte för utlägg ämnade för dig som köper bilen efter 15 år.
Måste ju annars gratulera dig till en av de mest felfria bilar som finns....Saab 9000! ;)
Men själv är jag färdig med skräpbilar...

Jag har en VW Lupo som jag när den var 5-6 år lät göra en stor rostskyddsbehandling på, och jag skulle gissa att det räcker ungefär efter den tiden när det gäller en VW. Lackkonservering tycker jag mer är som "Kejsarens nya kläder", för det verkar omöjligt att veta vad det gör för nytta. Bättre lägga de pengarna som man skulle lagt ut på lackkonservering på att tvätta bilen för hand (i en tvätthall med oljeavskiljare för miljöns skull) och på bra tvättprodukter.

En mer partisk bedömning av denna frågan får man leta efter.

Man häpnar över ViB.s val av svar från någon som är part i målet: http://www.rostskyddsmetoder.se/

Det är ju som att fråga Gunnebo vad man tycker om viltstängsel!

VW har ju bra rostskydd redan från start, så att göra ett extra rostskydd är lite som att kasta pengarna i sjön... Lägg pengarna istället på bra vinterdäck.

Extra rostskyddsbehandling är väl ett måste om man köper en VAG produkt!!

Skriv ny kommentar

Logga in eller registrera dig för att kommentera

Senaste nytt

Sök

Logga in

Det är dumt att betala för mycket i försäkringspremie. Nu kan du här på sajten kolla om du betalar rätt pris. Gör en snabb jämförelse och spara tusenlappar!

Omröstning

Tror du att starkare gatubelysning leder till högre hastigheter och fler trafikdöda?
Visa tidigare undersökningar

Få vårt nyhetsbrev gratis

Följ Vi Bilägare på Facebook